Reklama

4 główne powody przedwczesnej menopauzy

Przeciętnie kobiety doświadczają objawów menopauzy około 51 roku życia. Jednak w niektórych przypadkach menopauza pojawia się wcześniej, nawet po dwudziestym roku życia. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być zróżnicowane, od genetycznych po środowiskowe. A oto niektóre z nich.

Nowotwór

Niektóre nowotwory, na przykład nowotwór jajników, mogą same wywoływać symptomy menopauzy. Jednakże winić tu można również same leki przeciwnowotworowe. Chemioterapia i naświetlania mogą zniszczyć jajniki lub silnie zaburzyć funkcje hormonalne organizmu. Wynikiem takiej działalności może być zatrzymanie miesiączki i pojawienie się symptomów menopauzy znacznie wcześniej niż normalnie.

Zespół policystycznych jajników

Około jedna na 40 kobiet cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS). Na jajnikach pojawiają się cysty, które mogą powodować blizny i stan zapalny. Choroba ta często związana jest z bezpłodnością, brakiem równowagi hormonalnej, nieregularnym miesiączkowaniem, niskim libido, nadmiernym owłosieniem, a także przedwczesną menopauzą.

Przedwczesne wygasanie czynności jajników

Przedwczesne wygasanie czynności jajników (POF) to dość rzadko występujący stan chorobowy, który jak się szacuje, dotyka 1 na około 10 000 kobiet. Badacze nie są pewni co do przyczyn powstawania tej choroby, jednak uważa się, że mogą ją powodować różne inne choroby. Objawy menopauzalne odczuwane w wieku dwudziestu – trzydziestu lat mogą świadczyć o tej właśnie chorobie.

Stres

Stres jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych naszych czasów, często bagatelizowanym. Zmniejsza możliwości naszego układu odpornościowego, powoduje depresję i niepokój, sprzyja otyłości, a nawet może być przyczyną chorób serca. Mało uwagi jednak poświęca się wpływowi stresu na układ rozrodczy człowieka. Każdy rodzaj stresu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, może spowodować pojawienie się przedwczesnych objawów menopauzy. Przepracowanie, przemęczenie i brak wystarczającej ilości odpoczynku również może je wywołać. Ostatnie badanie wykazało, że kobiety o niskim statusie socjoekonomicznym, będącym przyczyną stresu, częściej wykazują symptomy menopauzy o osiem lat wcześniej niż kobiety o wysokim statusie socjoekonomicznym.

Chociaż wiele kobiet może ucieszyć się na wieść, że nie będą musiały martwić się o miesiączkę, to jednak menopauza niesie za sobą wiele innych, nieprzyjemnych symptomów. Oprócz bezpłodności i obniżonego libido wzrasta ryzyko chorób serca, utraty gęstości kości, zaburzeń psychiatrycznych i niektórych rodzajów nowotworów. Jeżeli podejrzewasz u siebie przedwczesną menopauzę, porozmawiaj o tym problemie z lekarzem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama