Reklama

4 domowe sposoby na otarcia skóry

Otarcia skóry nie należą do przyjemnych. Ciągłe ocieranie się skóry o skórę lub skóry o ubranie powoduje zaczerwienienie, podrażnienie, a nawet może doprowadzić do krwawienia. Z płytkimi otarciami możemy poradzić sobie sami. Natomiast z głębszymi ranami należy zgłosić się do lekarza. Otarcia to częsty problem osób sporadycznie uprawiających sport, osób otyłych oraz tych o wrażliwej skórze. Domowe sposoby pomogą ci złagodzić ból i pieczenie. Oto parę z nich.

Płatki owsiane

Płatki owsiane oczyszczą, nawilżą i złagodzą podrażnioną skórę. Do wanny z ciepłą wodą wsyp 1-2 łyżki zmielonych płatków owsianych. Zrelaksuj się w kojącej kąpieli przez 20-30 minut. Następnie spłucz ciało ciepłą wodą i wytrzyj do sucha miękkim ręcznikiem. Kąpieli możesz zażywać przynajmniej raz dziennie. Nie pocieraj zbyt mocno podrażnionej skóry.

Soda oczyszczona

Soda zredukuje uczucie swędzenia i ból. Posiada łagodzące właściwości i zmniejszy ryzyko infekcji w miejscu otarcia.

Zmieszaj jedną część sody z trzema częściami wody. Możesz dodać parę kropel olejku lawendowego. Nałóż miksturę na podrażnione miejsce. Po 5 minutach spłucz sodę zimną wodą. Czynność wykonuj raz dziennie przez parę dni.

Kurkuma

Kurkuma jest bogata w kurkuminę, źródło przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości. Kurkumina ochroni podrażnioną skórę przed infekcjami i skróci czas gojenia się rany. Zmniejszy też ryzyko powstania blizny.

Mieszamy 3 łyżki kurkumy w proszku z odpowiednią ilością wody (około 2 łyżek). Otrzymaną pastę z kurkumy nakładamy na skórę, przykrywamy gazą. Pozostawiamy na 30 minut. Następnie spłukujemy wodą. Czynność powtarzamy 2-3 razy dziennie.

Skrobia ziemniaczana

Nadmiar potu może jeszcze bardziej zaognić miejsce otarcia. Pot zawiera w składzie sól i minerały powodujące podrażnienie skóry. Skrobia ziemniaczana działa niczym talk. Wchłonie pot, dzięki czemu skóra będzie sucha, a podrażnienie mniejsze.

Oczyść otartą skórę łagodnym mydłem i ciepłą wodą. Osusz miękkim ręcznikiem i delikatnie rozsyp skrobię ziemniaczaną na skórze. Powtarzaj tę czynność 2-3 razy dziennie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama