Reklama

3 domowe sposoby na kaszel

Jeśli czujesz, że zaczyna cię boleć gardło, wypełnij produktami spiżarnie, zamiast kupować leki z apteki. Te syntetyczne leki na grypę i przeziębienie pozostawiają wiele do życzenia. Badania wykazały, że apteczne leki na przeziębienie i grypę dla dzieci są bardziej szkodliwe i wcale nie działają lepiej, niż domowe syropy z miodu. Oto kilka sposobów na przygotowanie całkowicie naturalnego syropu:

Reklama

Miód, cebula i czosnek

Przygotowanie:

Wymieszaj pół szklanki miodu z połową szklanki wody. Dodaj całą posiekaną cebulę i jeden posiekany ząbek czosnku. Następnie dodaj garść szałwii, tymianku lub oregano i odstaw całość na noc w pokojowej temperaturze. Odcedź i możesz korzystać z syropu. Przechowuj w lodówce.

 

Dlaczego to działa?

Miód, cebula i czosnek mają działanie przeciwbakteryjne. Ponadto miód hamuje odruch kaszlu i łagodzi podrażnione gardło. Niezagotowany syrop będzie miał więcej przeciwbakteryjnych właściwości, gdyż pod wpływem temperatury mogą one zniknąć. Szałwia, tymianek lub oregano polepszą przeciwbakteryjne działanie syropu.

 

Wskazówka: Jeśli nie możesz czekać aż całej nocy, by syrop odstał, mieszaj zawartość naczynia przez około dziesięć minut, aż cebula zmięknie. Syrop nie będzie miał tak silnego działa, jednak przyniesie ulgę przed pójściem spać.

Nafta kosmetyczna do nacierania klatki piersiowej

Przygotowanie:

Przygotuj pół szklanki dobrej jakości nafty kosmetycznej. Zmiażdż dwa ząbki czosnku i wrzuć je do oleju. Dodaj łyżkę świeżo startego imbiru, kilka kropli olejku eukaliptusowego i pół łyżeczki pieprzu cayenne. Taką mieszanką nacieraj klatkę piersiową.

 

Dlaczego to działa?

Nafta kosmetyczna dobrze się wchłania w skórę, co pomaga poprawić krążenie krwi, a to z kolei korzystnie wpływa na system odpornościowy. Imbir i pieprz cayenne rozgrzewają ciało, poprawiają krążenie krwi i rozrzedzają wydzielinę. Czosnek i olejek eukaliptusowy są użyte ze względu na ich właściwości antybakteryjne.

 

Wskazówka:

Taka mieszanka może narobić dużo bałaganu. Niektórzy lekarze zalecają założenie koszulki od razu po wtarciu, a następnie założenie piżamy. Dodatkowa warstwa lepiej utrzyma ciepło.

Syrop chrzanowy

Przygotowanie:

Dodaj nieco startego chrzanu do ¼ szklanki miodu. Odstaw na kilka godzin, a potem używaj jak syropu na kaszel.

 

Dlaczego to działa?

Chrzan ułatwia wypocenie się, a przez to pomaga zwalczyć gorączkę. Po połączeniu z miodem może być skutecznym lekiem na kaszel i chrypkę podczas przeziębienia i grypy. Chrzan dodatkowo poprawia apetyt i wspomaga procesy trawienne. Wystarczy niewielka ilość chrzanu. Spożywanie go w większych ilościach może doprowadzić do bólów brzucha.

 

Wskazówka:

Lepiej nie dodawać do takiego syropu olejków eterycznych. Są one bardzo skoncentrowane i mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę po spożyciu. Olejków można używać podczas parówki. Po prostu zagotuj wodę, dodaj kilka kropli wybranego olejku, załóż ręcznik na głowę, pochyl się nad naczyniem i wdychaj parę. To rozrzedzi wydzielinę z płuc i ułatwi oddychanie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama