Reklama

10 zaskakujących porad, jak zwalczyć kaca

Kac jest najczęściej skutkiem wypicia zbyt dużych ilości alkoholu na pusty żołądek lub zmiksowania różnych jego rodzajów. Będąc w takim stanie następnego ranka po udanej imprezie, chcemy się jak najszybciej go pozbyć. Oto 10 zaskakujących sposobów na wyleczenie kaca.

Reklama

Woda

Alkohol spożyty w dużych ilościach powoduje odwodnienie, więc logiczne jest, że aby się nawodnić, potrzebna jest woda, która pozwoli na pozbycie się kaca. Jeśli pomiędzy kolejnymi drinkami piłbyś duże ilości wody, to spowolniłbyś proces odwodnienia oraz zminimalizował objawy związane z kacem. Wiele osób uważa, że woda gazowana lub nawet zwykła woda mineralna działa lepiej, niż woda z kranu. Dzieje się tak dlatego, że jej zasadowy odczyn skutecznie neutralizuje kwasy w żołądku.

Sok pomidorowy

Sok pomidorowy jest najlepszym sposobem na pozbycie się kaca. Działa on jeszcze lepiej w połączeniu z innymi składnikami na przykład dodaniem do niego odrobiny tego samego alkoholu, który spowodował nasz poranny stan. Możesz zrobić sobie Krwawą Mary z wódką oraz dodatkiem tabasco. Alternatywą może być zmieszanie łyżki octu winnego, soku z cytryny, soku pomidorowego oraz pieprzu i soli. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest dodanie do soku pomidorowego trochę pokrojonej cebuli oraz selera i następnie zmiksowanie wszystkich składników. Po takim koktajlu bardzo szybko poczujesz się lepiej.

Bekon i jajka

Bekon i jajka są idealnym sposobem na kaca. Im bardziej tłuste, tym lepsze. Pamiętaj jednak, aby do smażenia używać zdrowego tłuszczu! Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest to, że jajka zawierają cysteinę, która rozkłada szkodliwe związki chemiczne, znajdujące się w wątrobie. Są one również bardzo dobrym źródłem energii, która pobudzi cię do działania.

Coca-Cola

Albo ją lubisz, albo nienawidzisz. Cola wykazuje działanie regenerujące w przypadku kaca. Mimo, że wypicie kawy po imprezowej nocy jest dużym błędem (kawa jest moczopędna), to kofeina zawarta w Coli pomaga w pozbyciu się bólu głowy i drżenia. Zawarty w niej cukier również wpływa na nas pozytywnie. Cola powinna być zimna i dobrze nagazowana, ponieważ to właśnie gaz gra tutaj dużą rolę.

Soki owocowe

Udowodniono, że na kaca najlepszy jest sok pomarańczowy, jednak tak naprawdę każdy rodzaj soku może być pomocny. Dzieje się tak dlatego, że soki zawierają dużą ilość fruktozy, czyli cukru, który dodaje nam energii oraz pomaga usunąć z wątroby toksyny z alkoholu. Są one również bogate w witaminę C (szczególnie soki cytrusowe), która, biorąc pod uwagę, że alkohol jest moczopędny, wydalana jest z moczem, a więc jednocześnie pozbywamy się go z naszego organizmu.

Imbir

Niweluje on poranne mdłości u kobiet w ciąży, jednak objaw ten występuje również po spożyciu zbyt dużych ilości alkoholu. Herbata imbirowa oraz słodycze imbirowe mogą być w tej kwestii bardzo pomocne, ale podobny efekt daje także gazowane piwo imbirowe. Tak więc jeśli podczas kaca cierpisz na mdłości i wymioty, spróbuj poratować się czymś, co zawiera rozsądną dawkę imbiru.

Umeboshi (marynowane w soli japońskie morele)

Jest to udowodniony japoński sposób na kaca. Jeśli masz do nich dostęp, to znalazłeś właśnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia tego stanu. Są one niewielkich rozmiarów i są kwaśne. Posiadają właściwości antybiotyczne, antyseptyczne oraz zasadowe. Używane są do usprawniania funkcji wątroby podczas detoksu, a także do leczenia egzemy oraz innych problemów skórnych. Posiadają one bardzo mocny, słony smak.

Ćwiczenia

Pewnie nie spodziewałeś się tej rzeczy na liście, jednak jest ona skuteczna. Nie musisz wykonywać ciężkich ćwiczeń lub przebiegać maratonu, ponieważ w tym wypadku wystarczy Yoga lub krótki aerobik, który sprawi, że poprawi się przepływ krwi oraz zwiększy ilość wydzielanego potu. Skutkiem tego będzie detoksykacja organizmu, jednak pamiętaj, aby w tym czasie pić dużo wody, aby się nie odwodnić (patrz pkt 1). Jeśli nie masz siły, aby wyjść z domu, to spróbuj zrobić chociaż trochę ćwiczeń rozciągających.

Szparagi

Przez niektórych szparagi uważane są za specjał, jednak większość osób nie wpadłaby pewnie na pomysł, że są one bardzo dobrym rozwiązaniem na kaca. Przeprowadzone zostały nawet badania w tym kierunku, które wykazały, że pomagają one zniwelować mdłości, ból głowy, a nawet senność. Dzieje się tak dlatego, że uzupełniają one minerały, aminokwasy oraz niezbędne witaminy, które zostały utracone przez nasz organizm podczas spożywania alkoholu.

Kapusta kiszona

Jeśli lubisz kapustę kiszoną, to jesteś na wygranej pozycji, ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów na kaca na tej liście. Kapusta kiszona zapewnia naszemu organizmowi niezbędne żywe kultury bakterii oraz pomaga wypełnić nimi jelita. Główną rolę odgrywa tu jednak zawartość w niej sodu, który wypłukuje się wraz z alkoholem. Podczas niedoboru sodu zwiększa się ryzyko bólu głowy, czyli jednego z objawów kaca.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama