Reklama

10 symptomów oznaczających, że możesz mieć chore nerki

Jedynym sposobem na sprawdzenie stanu swoich nerek jest ich zbadanie, jednak istnieje także wiele objawów mogących wskazywać ich zły stan. Czasami objawy te przypisywane są innym przypadłościom. Dzieje się tak dlatego, że symptomy pojawiają się dopiero kiedy z nerki zaczynają szwankować lub w momencie obecności białka w moczu. Oto 10 sposobów na sprawdzenie czy z twoimi nerkami dzieje się coś złego.

Reklama

Jesteś bardziej zmęczony, masz mniej energii i problemy z koncentracją.

Zmniejszona wydolność nerek może spowodować gromadzenie się toksyn we krwi, co może być przyczyną zmęczenia, osłabienia i kłopotów z koncentracją. Następnym powikłaniem powstającym na skutek choroby nerek jest anemia, która także może objawiać się zmęczeniem.

Masz kłopoty ze snem.

Kiedy nerki mają kłopot z filtrowaniem toksyn to zostają one we krwi zamiast być wydalane wraz z moczem co powoduje problemy ze snem. Istnieje również związek między otyłością i przewlekłą chorobą nerek, która może objawiać się bezdechem sennym.

Masz suchą i swędzącą skórę.

Zdrowe nerki mają wiele ważnych zadań. Usuwają z organizmu nadmiar płynów, pomagają wytwarzać czerwone komórki krwi, utrzymują w zdrowiu nasze kości oraz odpowiedni poziom minerałów w krwi.

Sucha i swędząca skóra może być objawem zaburzeń mineralnych i kostnych, które często występują wraz z zaawansowaną chorobą nerek, które nie są w stanie utrzymać równowagi między minerałami i składnikami odżywczymi we krwi.

Częściej chodzisz do toalety.

Jeśli częściej czujesz potrzebę oddania moczu, szczególnie w nocy, to może być to symptom choroby nerek. Uszkodzone filtry w nerkach mogą powodować wzmożoną potrzebę pójścia do toalety. Częste oddawanie moczu może być także sygnałem infekcji dróg moczowych lub przerostu prostaty w przypadku mężczyzn.

Widzisz krew w moczu.

Zdrowe nerki podczas filtrowania krwi z toksyn zatrzymują ją w organizmie. Jednak jeśli są one uszkodzone to komórki krwi mogą przedostawać się do moczu. Może być to objawem guzów, kamieni nerkowych lub infekcji.

Twój mocz jest spieniony.

Nadmiernie spieniony mocz, szczególnie taki który wymaga kilkukrotnego naciśnięcia spłuczki, wskazuje na obecność białka w moczu. Może on przypominać swoim wyglądem spienione jajka do jajecznicy, ponieważ albumina (białko znajdujące się w moczu) jest najczęściej występującym w moczu białkiem.

Masz opuchnięte oczy.

Białko w moczu jest wczesnym sygnałem na to, że filtry nerek zostały uszkodzone i przepuszczają je do moczu. Opuchnięte oczy mogą świadczyć o przepuszczaniu przez nerki do moczu dużych ilości białka przez co nie jest ono zatrzymywane w organizmie.

Masz opuchnięte kostki i stopy.

Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek może prowadzić do retencji sodu powodując opuchliznę stóp oraz kostek. Opuchnięte kończyny dolne mogą świadczyć także o problemach z sercem, chorobach wątroby lub przewlekłej niewydolności żylnej.

Nie masz apetytu.

Jest to bardzo ogólny objaw ale może być on symptomem nagromadzenia się toksyn powstałego na skutek złego funkcjonowania nerek.

Masz skurcze mięśni.

Zaburzenia elektrolitowe oraz skurcze mogą być objawem zaburzeń funkcjonowania nerek. Na przykład niski poziom wapnia i słabo kontrolowany poziom fosforu mogą prowadzić do powstawania skurczu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama