Reklama

10 objawów choroby nerek, na które musisz uważać

Nerki odgrywają bardzo ważną rolę dla naszego zdrowia, ale czasem ciężko się zorientować, że dzieje się z nimi coś złego. Nerki należą do organów wewnętrznych i rzadko zdarza się, że świadomie je czujemy. Aby cieszyć się zdrowymi nerkami, musisz uważać na opisane poniżej objawy:

Reklama

Problemy z oddawaniem moczu

Może tu chodzić o potrzebę wstania do toalety w środku nocy, silną potrzebę oddania moczu połączoną z niemożnością zrobienia tego, a także ciemny, spieniony lub zabarwiony krwią mocz. Problem może również polegać na odczuwaniu bólu lub pieczenia podczas oddawania moczu.

Obrzęk

Wystąpienie obrzęku jest spowodowane zatrzymaniem płynów. Zjawisko to jest najpierw zauważalne na stopach i kostkach, ale może obejmować również twarz, ręce i inne obszary ciała.

Zmęczenie

Jeśli bez względu na to ile odpoczywasz ciągle odczuwasz zmęczenie, możliwe, że masz anemię. Zakłócone działanie nerek może wywoływać anemię. Nawet bez anemii niemożność pozbycia się śmieci ze swojego organizmu pozbawia energii.

Zawroty głowy i problemy z koncentracją

Mogą to być efekty uboczne anemii, które koniecznie powinny być skonsultowane z lekarzem.

Ból pleców o nieznanej przyczynie

Jeśli odczuwasz ból pleców i nie wiesz, jaki jest jego powód, możliwe że wina leży po stronie nerek. Zwłaszcza, jeśli boli cię w dolnej części pleców.

Swędzenie i inne problemy skórne

Swędzenie, wysypka niewiadomego pochodzenia oraz inne problemy skórne mogą być spowodowane chorobą nerek. Skóra to największy organ naszego organizmu, który pełni ważną funkcję w przekazywaniu informacji wysyłanych z głębi ciała. Nie lekceważ objawów skórnych.

Amoniakowy oddech

Choroba nerek sprawia, że organizm nie potrafi odpowiednio rozkładać zbędnych substancji, co prowadzi do nadmiaru mocznika we krwi. Na skutek rozkładu przez ślinę mocznika w ustach powstanie amoniak, a to oznacza amoniakowy oddech.

Nudności lub wymioty

Kiedy nerki odmówią posłuszeństwa szkodliwe substancje zaczną odkładać się w tkankach organizmu. Gdy będzie ich coraz więcej organizm zacznie desperacko szukać sposobów pozbycia się ich. Jednym ze skutków mogą być wymioty. Niemające wytłumaczenia nudności oraz wymioty wymagają konsultacji lekarskiej.

Ciągłe uczucie zimna

To może być objaw anemii lub wynik gorączki. Jak już wspomniano wyżej, choroby nerek sprzyjają anemii. Jeśli mamy jeszcze do czynienia z infekcją, może to wywołać gorączkę.

Brak tchu

Problemy ze złapaniem tchu mogą być spowodowane płynem w płucach lub anemią. Choroby nerek mogą powodować zarówno jedno jak i drugie. Problemy z płucami zawsze są poważne i powinny być zbadane przez lekarza.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama