Reklama

Proste naprawy domowe

Ciężką rzeczą może być zabranie się do napraw domowych, szczególnie wtedy, kiedy już przyzwyczaiłeś się, że pewne rzeczy nie działają. Czasami z takimi naprawami zwleka się nawet kilka miesięcy, mimo że ich wykonanie zajmuje tylko 5 minut. Czasami zwlekamy dlatego, że nie wiemy jak zabrać się za dany problem (ale na pewni nie chcemy płacić fachowcowi za coś, co powinniśmy umieć zrobić). Nieważne jaka jest tego przyczyna, te niewielkie domowe usterki mogą spowodować dużą frustrację i możemy czuć się tak, jakby nasz dom miał się zaraz rozpaść. Jednak nie masz się czego bać, ponieważ poniżej znajdziesz 8 najczęstszych domowych usterek oraz sposoby na ich szybkie i proste naprawienie.

Reklama

Kapiąca woda w toalecie

Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest przeciekająca gumowa uszczelka, która pozwala na przepływ wody ze zbiornika do sedesu w momencie spuszczania wody. Istnieje prosty i niedrogi sposób, aby temu zaradzić, jednak najpierw musisz upewnić się, że to właśnie uszczelka jest przyczyną tego problemu. Możesz to zrobić wsypując do zbiornika z wodą barwnik spożywczy. Po kilku minutach, jeśli barwnik ten zacznie skapywać do muszli, możesz pójść do sklepu i kupić nowe uszczelki.

Naprawianie dziur po zdjęciach

Zakryj dziury po wiszących zdjęciach, wypełniając je wcześniej wymieszaną szpachlówką za pomocą szpachli. Po tym jak masa ta wyschnie, wygładź ją gąbką. Jeśli nie masz takiej samej farby jaką wcześniej malowałeś ścianę, to nie martw się, ponieważ możesz dopasować inny kolor przynosząc ze sklepu próbki.

Zmienianie pozycji rynny

Jeśli z twojej rynny woda leci na fundamenty domu, to może spowodować to późniejsze problemy. Kup specjalną rurę odpływową, która będzie przedłużeniem rynny i odsunie ją dalej od twojego domu. Możesz zakopać rurę lub zostawić ją na wierzchu – pamiętaj tylko, aby upewnić się, że woda wylewana jest jak najdalej od twojego domu.

Klejące się okna

Jeśli twoje okna zostały zamalowane farbą, to zrób w niej szczelinę scyzorykiem. Następnie weź szpachelkę i wsadź ją w tą szczelinę i uderzaj w szpachelkę młotkiem. Jeśli okno nadal nie chce się otworzyć, to będziesz musiał użyć łomu, aby podważyć okno od spodu. Aby zapobiec jego uszkodzeniu, pomiędzy łom a parapet włóż mały kawałek drewna.

Niskie ciśnienie wody

Niskie ciśnienie wody może być spowodowane wieloma przyczynami, a ich rozwiązaniem może być coś tak prostego jak wyregulowanie zaworu redukcyjnego. Zawór ten ma kształt dzwonka i umieszczony jest w miejscu gdzie rura wodociągowa wchodzi do twojego domu. Poluzuj nakrętkę, a następnie przekręć rygiel na zaworze, aby poprawić przepływ wody. Poruszając nim zgodnie ze wskazówkami zegara zwiększasz ciśnienie wody, a poruszając przeciwnie niż wskazówki zegara zmniejszasz. Zrób pół obrotu i sprawdź efekt. Jeśli będzie taka potrzeba, powtórz czynność.

Cieknący kran

Zależnie od przyczyny problemu i rodzaju kranu, sposób naprawy może się różnić, jednak najczęściej przyczyną jest zużyta nakładka lub uszczelka. Jeśli masz osobny kurek do zimnej i ciepłej wody, to zakręć pojedynczo każdy z nich, aby stwierdzić, który powoduje kapanie wody. Kiedy będziesz już wiedział, zamknij odpowiedni zawór i zdemontuj kurek, aby wymienić uszczelkę lub nakładkę. Jeśli kurek jest stary, to pomyśl o jego wymianie.

Skrzypiące drzwi

Większość osób złapie w tym momencie za zaufany produkt jakim jest WD-40, jednak nie jest to najlepsza metoda, jeśli zależy ci na trwałych efektach. WD-40 jest dobre do czyszczenia metalowych części oraz zapobieganiu rdzy, jednak w przypadku skrzypiących drzwi zastosuj spray silikonowy. Jego zapach nie jest mocny, a drzwi nie będą skrzypieć przez dłuższy czas.

Zatkany odpływ

Następnym razem kiedy twój odpływ się zatka kup specjalny przyrząd do jego odetkania. Wsuń go do odpływu, przekręć i wyjmij. Działa on szybciej i lepiej niż chemiczne środki, a także jest bezpieczniejszy dla środowiska i twojego zdrowia. Dodatkowo jest to narzędzie wielokrotnego użytku.

Stare uszczelniacze w wannach, toaletach czy kranach są nieatrakcyjne. Na szczęście bardzo łatwo można je wymienić. Po pierwsze musisz nałożyć preparat do usuwania uszczelek i pozostawić go na kilka minut, tak jak jest napisane na opakowaniu. Następnie zeskrob silikon szlifierką, a potem nałóż nowy silikon i wygładź go palcem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama