Reklama

Jak wyregulować okna na zimę?

Nadeszły zimne dni. Pomimo ogrzewania w pokoju jest nadal zimno, od okna czuć chłód. To znak, że okna nie są szczelne. Konieczna może być zmiana trybu okna z letniego na zimowy bądź wymiana uszczelek.

Temperatura w mieszkaniu nie powinna spaść poniżej 18 stopni C. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, warto dokonać regulacji stanu okien, sprawdzić uszczelki i zmienić tryb okna z letniego na zimowy.

Okucia okienne, fabrycznie są ustawiane w tak zwanym trybie letnim. Tryb ten przystosowany jest do temperatur letnich. Oznacza to, że skrzydło okienne nie przylega ściśle do ramy okiennej, przepuszczając powietrze i ułatwiając wentylację pomieszczenia. Zmieniając tryb okna z letniego na zimowy, zmieniamy docisk okna do ramy, by zimne powietrze z zewnątrz nie wnikało do mieszkania.

Aby wyregulować okno, wystarczy użyć klucza imbusowego. Za pomocą klucza przekręcamy śruby, zazwyczaj trzy śruby znajdujące się w okuciach skrzydła okna. Przekręcamy śrubę tak, by dłuższy jej bok znalazł się po stronie uszczelki. Tym sposobem docisk skrzydła do ramy został zwiększony i zimne powietrze nie będzie wnikać do środka. W nowszych typach okien zmiana trybu z letniego na zimowy, polega na przekręceniu rolek bliżej uszczelki. Taką zmianę trybów okien powinniśmy dokonywać dwa razy w roku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama