Reklama

Jak usunąć rysy na meblach?

Drewniane meble wymagają szczególnej pielęgnacji. Warto je regularnie czyścić delikatnymi detergentami oraz codziennie odkurzać, aby na co dzień pięknie się prezentowały. Niestety, nawet największe starania mogą okazać się porażką, kiedy przez chwilę nieuwagi powstaną na drewnianej powierzchni nieestetyczne rysy. Można się do ich obecności przyzwyczaić lub poddać meble kosztownej renowacji. Na szczęście można tego uniknąć, ponieważ istnieją łatwe sposoby, aby w kilka chwil rysy zamaskować! Co ciekawe, większość przydatnych do tego akcesoriów jest zawsze pod ręką. Zatem jak pozbyć się rys na meblach? Jak wykorzystać do tego celu kredki świecowe, fusy po herbacie, cytrynę i orzechy?

Reklama

Małe rysy, duży problem

Jeśli rysa jest niewielka i płytka, można ją bardzo szybko zamaskować. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny i wymieszać go z taką samą ilością oleju jadalnego (np. rzepakowego). Mieszkanką należy nasączyć bawełnianą szmatkę i wcierać ją tak długo, aż rysa przestanie być widoczna.

Kredki świecowe

Jeśli rysa jest jaśniejsza niż reszta mebla, można ją zatuszować kredką świecową. Wystarczy wybrać kolor, który najbardziej przypomina oryginalny odcień drewna. Nie pozostaje nic innego, jak mocniejsze przetarcie zniszczonej powierzchni, by szybko zauważyć, że po zabiegu rysa jest praktycznie niewidoczna. Jeśli mebel jest stary i nie chcemy wykorzystywać kredki, można w sklepach kupić specjalne pisaki retuszerskie.

Ciemne meble

Rysy na ciemnych meblach są bardziej widoczne, ponieważ pod zewnętrzną warstwą drewno jest jaśniejsze. Jeśli nie chcemy ścierać całej powierzchni, wystarczy ją zamaskować. Do tego celu idealnie sprawdzą się fusy po czarnej herbacie. Wystarczy przecedzić je z naparu i za pomocą patyczka kosmetycznego nanieść je w odpowiednim miejscu i pozostawić na kilka godzin. W razie potrzeby czynność można powtórzyć.

Sięgnij po orzechy!

Głęboka rysa na meblach już nigdy nie będzie problemem, jeśli do jej zamaskowania użyjesz orzecha włoskiego. Wystarczy obrać go z łupiny i energicznie pocierać zniszczoną powierzchnię. Nie trzeba się obawiać, że zostanie zniszczona jeszcze bardziej, ponieważ orzech jest miękki, za to dokładnie pokrywa rysę. Jaśniejsze meble, np. z sosny, można w zastępstwie potraktować migdałami.

Sięgnij po pastę do butów!

Jeśli rysa pojawiła się na ciemnym drewnie, warto sięgnąć po równie banalne metody jej zamaskowania. Wystarczy użyć czarną pastę do butów (może być płynna lub o gęstej konsystencji) i wetrzeć ją delikatnie w rysę. Równie dobrze spisze się jodyna. Aby dobrze spełniła swoją funkcję, należy nanieść jej odrobinę za pomocą patyczka kosmetycznego. Warto robić to etapami, czyli pozostawić do wyschnięcia jedynie niewielką ilość i w razie potrzeby nanieść kolejną warstwę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama