Reklama

Jak udrożnić zatkane rury? Domowe sposoby

Zatkane rury i odpływy to powszechny problem w wielu domach i mieszkaniach. Wypadające podczas kąpieli włosy, kosmetyki, mydło, a także złej jakości woda powodują, że odpływy i rury zbierają brud i szybko się zatykają. W konsekwencji woda trudniej schodzi, co przysparza nam jedynie niepotrzebnych nerwów. Jeśli w twojej kuchni lub łazience zatkał się odpływ, nie musisz wzywać od razu hydraulika, chyba, że woda w ogóle nie schodzi. Rury i odpływy szybko udrożnisz za pomocą środków, które przygotujesz samodzielnie w domu. Są niedrogie, a działają jak silne detergenty! Sprawdź nasze cztery propozycje.

Reklama

1. Ocet i soda oczyszczona

Soda oczyszczona i ocet to produkty, które wykazują silne właściwości czyszczące. Skutecznie usuwają tłuste plamy, kamień i nieprzyjemne zapachy. Świetnie sprawdzą się również w udrażnianiu rur! Do przygotowania domowego preparatu udrożniającego rury potrzebne ci będą:

• opakowanie sody oczyszczonej;

• szklanka octu;

• wrzątek;

• przykrywka od garnka lub talerzyk.

Jak udrożnić odpływ za pomocą tego specyfiku?

Na początku zalej odpływ wrzątkiem, by pozbyć się zbędnych zabrudzeń, które utrudnią jego wyczyszczenie. Następnie wsyp do odpływu sodę oczyszczoną, zalej ją octem i przykryj odpływ talerzykiem lub przykrywką od garnka. Mimo że to domowy specyfik, może być tak samo niebezpieczny jak silne popularne detergenty. Podczas wlewania octu do sody zachowaj szczególną ostrożność i nie zbliżaj się do odpływu.

Sodę i ocet pozostaw w odpływie na około 30 minut. Następnie zalej go wrzątkiem, również zachowując szczególną ostrożność. Po zastosowaniu tej metody woda powinna swobodnie spływać. Jeśli nadal kanalizacja będzie niedrożna, powtórz czynność raz jeszcze.

2. Sól i soda oczyszczona

Sól to, podobnie jak soda oczyszczona, jeden z najlepszych domowych środków czyszczących. W połączeniu wykazują jeszcze silniejsze działanie! Zastosuj tę mieszankę do udrożnienia rur i odpływu. Nie będziesz długo czekać na efekty!

Do przygotowania specyfiku potrzebujesz:

• 100 gramów soli;

• 100 gramów sody oczyszczonej;

• jednej szklanki octu;

• wrzątku;

• przykrywki od garnka lub talerzyka.

Jak udrożnić odpływ?

Tak samo jak w przypadku pierwszej metody na początku zalej odpływ wrzątkiem. Następnie wsyp do odpływu sodę z solą i zalej mieszankę octem. Pozostaw specyfik w odpływie na 30 minut pod przykryciem. Po upływie tego czasu, zalej odpływ wrzątkiem. Podczas udrażniania odpływu zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli masz możliwość, załóż okulary ochronne.

3. Aspiryna

Ten popularny lek na przeziębienie i grypę posiada wiele praktycznych zastosowań, o których wielu z nas nie ma pojęcia. Na przykład skutecznie i szybko udrażnia rury. Wystarczy, że rozkruszysz kilka tabletek do odpływu, a następnie zalejesz go wrzątkiem. Aspiryna powinna od razu przetkać niedrożną kanalizację.

4. Udrożnianie przy użyciu tradycyjnej „przepychaczki”

To urządzenie znajduje się najprawdopodobniej w każdym domu. Jeśli nie posiadasz przepychaczki, z łatwością kupisz ją w sklepach z artykułami przemysłowymi. Przepychacz jest bardzo pomocny przy udrażnianiu i odtykaniu różnego rodzaju odpływów.

Jak udrożnić rurę przepychaczką?

Umocuj przepychaczkę na otworze odpływu tak, by dokładnie go zatkała. Następnie energicznymi ruchami naciskaj na przepychaczkę. Kielich przepychaczki powinien po kilku naciśnięciach wchłonąć zator.

Jeśli odetkasz już zator, zalej odpływ wrzątkiem, by usunąć resztki brudu.

Jak przeciwdziałać niedrożności kanalizacji?

Jeśli kanalizacja w twoim domu lub mieszkaniu jest stara, rury i odpływy mogą zatykać się nawet co tydzień. Ważne jest zatem, by odpowiednio o nie dbać i przeciwdziałać niedrożności. Jak możemy zapobiegać zatykaniu się rur? Niezależnie od tego, czy odpływ jest nowy czy starszy, powinniśmy przynajmniej dwa razy w tygodniu zalać go wrzątkiem, który usunie osadzający się na ściankach odpływu brud i usprawni spływanie wody. Powodem niedrożności rur często są włosy, które wypadają nam podczas mycia. Po każdej kąpieli należy je usunąć z odpływu. W połączeniu w z mydłem z pewnością szybko go zatkają. Jeśli domowe środki nie pomogły udrożnić zatkanych rur i odpływów, sięgnij po mocne detergenty, które kupisz w sklepach z chemią lub wezwij hydraulika.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama