Reklama

Jak pozbyć się pleśni i grzybów na ścianie?

Grzyb albo pleśń na ścianie to problem, który pojawia się nie tylko w starych domach. Nieodpowiednia wentylacja, nieszczelne okna i drzwi, oszczędne ogrzewanie – to wszystko ma znaczący wpływ na powstawanie problemu. Grzyb i pleśń w domu są bardzo niebezpieczne dla zdrowia: prowadzą do groźnych schorzeń układu oddechowego oraz są szkodliwe szczególnie dla dzieci, alergików i astmatyków. Co zrobić jeśli na ścianie pojawi się grzyb albo pleśń? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Reklama

Pleśń i grzyb na ścianie

W wypadku, gdy na ścianie pojawiły się wykwity, trzeba działać szybko i zdecydowanie. Na początku sięgnij po łagodne środki. Z pomocą może przyjść ocet – wystarczy przelać go butelki ze spryskiwaczem i zaaplikować na pleśń i grzyba. Po chwili należy wetrzeć go za pomocą szorstkiej części gąbki. Jeśli nie daje to rezultatu, ocet można zastąpić wybielaczem albo płynem do mycia toalet.

Powracająca pleśń i grzyb

Jeśli po jakimś czasie grzyb i pleśń znów się pojawią, może to świadczyć o tym, że wniknęły w głębokie partie tynku. W takim wypadku należy szpachelką albo dłutem usunąć zainfekowane warstwy i posmarować je płynem przeciwgrzybiczym oraz wetrzeć w mury. Po wyschnięciu położyć nową warstwę tynku i pomalować odpowiednią farbą – w sklepach budowlanych można kupić takie, które zawierają substancje pleśniobójcze.

Najważniejsza jest profilaktyka

Grzyb i pleśń będą powracać, jeśli nie pozna się przyczyny ich powstawania. Jeśli problemem jest nieodpowiednia wentylacja, należy zlecić przegląd całej instalacji. Jeśli w mieszkaniu czy domu są nieszczelne okna, należy natychmiast je uszczelnić. Najtrudniejsza do usunięcia jest wilgoć – wtedy należy często wietrzyć pomieszczenia oraz zaopatrzyć się w osuszacz powietrza.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama