Reklama

Jak odnowić boazerię?

Niegdyś spotykana w każdym mieszkaniu, dziś przeżywa renesans. Nie jest już wyznacznikiem kiczu i wstydu, stała się elegancją samą w sobie, jeśli odpowiednio się o nią zadba. Zastanawiasz się, jak wyczyścić boazerię? Jak odnowić boazerię? Jest to czasochłonne zajęcie, ale warte każdej minuty pracy!

Reklama

Zanim przejdziemy do renowacji

Zanim podejmiemy się odnowy naszej boazerii, należy ją odpowiednio do tego przygotować. Nie trzeba do tego używać drogich, chemicznych środków. Wystarczy trochę chęci, szmatka, oliwa z oliwek i ocet!

Najpierw przygotuj w misce pół litra ciepłej wody, wlej do niej 400 ml octu spirtytusowego, zamieszaj i za pomocą szmatki przetrzyj dokładnie boazerię. Kiedy już to zrobisz, wylej wodę z miski i przygotuj słoik.

Do słoika wlej 3 łyżki ciepłej wody, 3 łyżki octu spirytusowego i 2,5 łyżki oliwy z oliwek. Zakręć wieczko i energicznie wstrząsaj mieszanką przez pół minuty. Następnie przy użyciu gąbki zmocz boazerię, a po wyschnięciu wypoleruj czystą szmatką.

Tak przygotowaną boazerię zostaw na 72 godziny.

Nowe życie boazerii

Wlej do miski litr gorącej wody, a następnie dodaj do niej płyn do mycia naczyń. Wystarczą cztery łyżki. Całość wymieszaj, a następnie, przy użyciu twardej szczotki, dokładnie wyszoruj boazerię. Nie używaj za dużo wody, aby nie zalać ściany lub podłogi!

Kiedy boazeria już wyschnie, do gry wkracza papier ścierny. Przy jego użyciu dokładnie wyszlifuj deski, aż wszystkie stare warstwy farby z niej zejdą. Warto zadbać o dobrą wentylację i przykrycie innych mebli czy urządzeń, z powodu pyłu, który będzie dosłownie wszędzie!

Odpowiednie malowanie

Jeśli boazeria sięga połowy ściany, dobrym wyjściem będzie pomalowanie jej pod kolor ścian, bądź wybranie koloru, który w późniejszym czasie będzie wymagał zmiany koloru ściany.

Jaki lakier do boazerii wybrać?

Zdaj się na fachowców. Wystarczy wizyta w sklepie budowlanym i konsultacja z pracownikiem. Warto boazerii (oczyszczonej) zrobić zdjęcie, aby pracownik wiedział, z jakim typem drewna ma do czynienia.

Kiedy już wybierzesz odpowiednią farbę, jedyne co ci pozostało, to pomalowanie boazerii i cieszenie się z jej nowego życia!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama