Reklama

5 porad jak malować sprayem

Następnym razem, gdy będziesz malować sprayem, spróbuj zastosować kilka z naszych prostych sposobów, aby uzyskać gładkie, równe powierzchnie przy minimum bałaganu. Farba w sprayu umożliwia szybką i łatwą zmianę praktycznie każdej powierzchni. Dostępne są one w niezliczonej ilości kolorów i równie dużych możliwościach wykończeń – od matowego, przez satynowy do błyszczącego. Farba w sprayu umożliwia szybkie malowanie bez konieczności obniżenia swoich wymagań estetycznych. Przy kolejnym malowaniu postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, aby uzyskać profesjonalny efekt bez względu na to, czy odnawiasz starą szafę, czy też nadajesz nowego wyglądu nudnemu betonowemu chodnikowi.

Wybierz miejsce z dobrą wentylacją

Maluj farbą w sprayu na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym miejscu. Pamiętaj, że wiatr może zakłócić twoją pracę na zewnątrz, więc zwróć też uwagę na prognozę pogody. Najlepiej jednak będzie, jeśli swoją pracę będziesz wykonywać w garażu, przy otwartych drzwiach. Oczywiście przykryj lub usuń z garażu rzeczy, których zabrudzenia farbą wolałabyś uniknąć (na przykład samochód).

Przygotuj swoje miejsce pracy

Wypiaskuj wszystkie części sprzętu, które wymagają wygładzenia, a następnie umyj je delikatnym detergentem. Spłucz dokładnie wodą i pozostaw do wyschnięcia na wystarczająco długi czas. W tym czasie możesz podjąć małe kroki bezpieczeństwa, które pozwolą ci później uniknąć niepotrzebnej pracy. Zdecyduj się, gdzie będziesz chciała malować i zabezpiecz dane miejsce folią malarską lub gazetami. Jeśli malujesz mały przedmiot, może warto włożyć go do kartonowego pudełka. Farba gruntująca? Będzie konieczna tylko wtedy, gdy pokrywasz ciemną farbę jaśniejszą. Jeśli nie jesteś pewna, możesz zawsze użyć produktu łączącego w sobie grunt i farbę.

Pokrywaj powierzchnię kilkoma cienkimi warstwami

Producenci farb twierdzą, że nakładanie kilku cienkich warstw jest o wiele lepsze niż mniejsza ilość grubych warstw. Tworzenie zbyt grubej warstwy farby może spowodować niechciane skutki w postaci zacieków, w przeciwieństwie do wielokrotnego nakładania cienkich warstw. Jednak nie trzeba się martwić. Farby w sprayu szybko schną, a więc takie podejście nie sprawi, że malowanie będzie trwało dwa tygodnie.

Wykonuj ruchy, jakbyś malowała pędzlem

Wyobraź sobie, że twoja ręka jest pędzlem, a puszka z farbą w twojej dłoni włosiem. Maluj wykonując ruchy jak przy zamiataniu, wzdłuż powierzchni i z powrotem, pozwalając, by warstwy sprayu nakładały się na siebie na kilka centymetrów. Naciskaj lekko zawór do końca pierwszej krawędzi, a następnie mocno, kiedy przesuwasz spray w drugą stronę. Powinnaś słyszeć krótkie wybuchy powietrza, nie długi syk. Kiedy będziesz malować po prostu w tę i z powrotem ze stałym naciskiem, otrzymasz w rezultacie cieknącą, ciężką plamę.

Pozwól farbie wyschnąć do końca

Jak już wspomniano, farby w sprayu szybko schną. Ważne jest jednak, aby nie dotykać pomalowanej powierzchni aż nie wyschnie do końca. Ile dokładnie trwa schnięcie? Sprawdź na puszce. W każdym razie, po wykonaniu całej tej pracy, ostatnią rzeczą, jakiej byś chciała, jest pozostawienie na farbie odcisków palców, żeby zniszczyły cały efekt.

Stała satysfakcja: To prawdopodobnie największa zaleta farb w sprayu. Kiedy zaczniesz, chcesz pomalować prawie wszystko. I właściwie dlaczego nie? Zostaw tylko samochód zawodowcom.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama