Wieszasz je co roku, a z tego nie zdajesz sobie sprawy. Zagrożenie na choince

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo barwny okres. Kolorowe dekoracje widać niemalże na każdym kroku – w sklepach i na ulicach. Sami też chętnie dekorujemy mieszkania stroikami, girlandami i obowiązkową choinką. Na tym etapie w wielu domach pojawiają się jednak zaniedbania. Czy wiesz, jak wyczyścić ozdoby choinkowe? Zalegająca nich warstwa kurzu nie tylko nie wygląda dobrze, ale może być również groźna dla zdrowia.

W święta liczy się każdy szczegół

Z jednej strony święta to czas odpoczynku, ale z drugiej? Przygotowania do nich potrafią być naprawdę intensywne. Robienie zakupów i porządków, pakowanie prezentów, przyrządzanie tradycyjnych frykasów - wszystko to bywa czasochłonne, więc zdarza się, że kwestia czystości samych dekoracji schodzi na dalszy plan.

Większość z nas stara się je delikatnie pakować i zabezpieczać, by przez pozostałe miesiące w roku nie zostały uszkodzone. Mimo to trudno jest uniknąć kurzu osiadającego na bombkach i łańcuchach. Gdy ozdoby zostaną już zawieszone na choince na długie tygodnie, również zamieniają się w magnes na brud.

Reklama

Gwiazdy już ubrały choinki. Skromnie u Lewandowskiej, Przetakiewicz i Rozenek na bogato

Alarm dla alergików

Wdychanie kurzu unoszącego się we wnętrzu mieszkania dla nikogo nie jest przyjemnym ani korzystnym doświadczeniem. Najgorzej jednak reagują na to alergicy. Zaniedbane ozdoby choinkowe mogą być bowiem źródłem:

  • niekończącego się kataru,
  • bólu głowy,
  • łzawienia oczu,
  • duszności,
  • problemów ze snem.

Z tego względu z niektórych dekoracji lepiej całkowicie zrezygnować. Zaliczają się do nich puchate łańcuchy, których dokładne odkurzenie jest właściwie niemożliwe. Anielskie włosy i sztuczny śnieg też są kiepskim wyborem.

Pracuje w zakładzie pogrzebowym i ostrzega innych. Tych ozdób choinkowych unika jak ognia

Jak wyczyścić ozdoby choinkowe?

Zagrożenia, jakie niosą ze sobą brudne ozdoby, nie oznaczają, że trzeba całkiem z nich rezygnować. Cóż by to były za święta bez kolorowych baniek na choince czy stroików z drobnymi dzwoneczkami oraz dekoracjami we wszystkich możliwych kształtach i barwach? Zanim jednak porozmieszczasz je w domu, sprawdź, jak doprowadzić bombki do porządku.

  • Jeśli dysponujesz ręcznie malowanymi i obsypanymi brokatem ozdobami, musisz zachować szczególną ostrożność. Niefrasobliwość podczas porządków może skutkować ich uszkodzeniem i odebraniem im uroku. Często takie egzemplarze są kosztowne lub stanowią ważne pamiątki. Do ich czyszczenia użyj delikatnego pędzelka z miękkim włosiem. Warto założyć na twarz maseczkę, by nieco ograniczyć wdychanie kurzu.
  • Do usunięcia zabrudzeń z mniej wrażliwych ozdób wystarczy ściereczka z mikrofibry lub bawełniana. Możesz namoczyć ją w niewielkiej ilości wody z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do naczyń. Pamiętaj, by bańki wytrzeć do sucha, delikatnie je polerując. Będą błyszczeć jak nowe!

Polecamy:

Jak efektywnie posprzątać cały dom przed świętami? Poznaj niezawodne patenty!

Życzenia na Boże Narodzenie 2022. Proste świąteczne teksty i wierszyki [gotowe wzory]

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama