Nie pozwól, by plamy na obrusie popsuły świąteczny nastrój. Sprytne triki na ekspresowe odplamianie

Godziny poświęcone na gotowanie barszczu, lepienie uszek oraz pierogów. Stół mieni się kolorami i świątecznymi ozdobami, a nagle całą atmosferę świętowania psują liczne plamy z wigilijnej wieczerzy, które jedna po drugiej pojawiają się na obrusie. Sprawdź, jak szybko i skutecznie wywabić plamy z obrusu, by móc skupić się na spokojnym przezywaniu tego wyjątkowego czasu.

Uporczywe plamy z barszczu

Radosne świętowanie Wigilii przerywa nagle wykwitająca na nieskazitelnie białym obrusie plama z czerwonego barszczu. W takiej sytuacji nie należy panikować ani tracić dobrego humoru. Szybkim remedium na zaistniałą sytuację jest obfite zasypanie wyplamionego miejsca zwykłą solą kuchenną. Produkt ten ma silne właściwości absorbujące ciecz.

Gdy zauważymy, że sól zaczyna przyjmować różowy kolor, ścieramy ją z obrusu za pomocą miękkiej szmatki. Jeśli wybrudzone zupą miejsca zauważymy dopiero po zakończeniu uroczystej kolacji, zamiast soli zastosujmy mleko lub roztwór z mleka i alkoholu w stosunku 1:2. Pamiętaj, by nie lać mieszanki bezpośrednio na materiał. Zamiast tego nasącz nią wacik kosmetyczny lub jednorazową serwetkę. Najlepsze efekty uzyskamy stosując jasne waciki oraz serwetki do białego obrusu. Użycie materiałów w innych kolorach tylko pogorszy całą sytuacją, a my skończymy z zafarbowaną świąteczną serwetą.

Reklama

Sprawdź: Bez tego ciasta nie ma świąt. Najlepszy moment na przygotowanie staropolskiego piernika

Tłuste plamy po wigilijnym karpiu

Jeśli chcesz uratować obrus po przypadkowych plamach z karpia, musisz reagować szybko. Im szybciej rozpoczniesz proces wywabiania, tym większe szanse na powodzenie. Na szczęście nie potrzebujesz dostępu do specjalnych środków czyszczących, wystarczy najzwyklejszy płyn do mycia naczyń, którego używasz codziennie.

Zacznij od nalania niewielkiej ilości bezpośrednio na brudne miejsce, następnie delikatnie wetrzyj i zostaw na godzinę do nasiąknięcia. Po tym czasie włóż obrus do pralki i nastaw standardowe pranie z użyciem ulubionych detergentów. Po zakończonym cyklu zobaczysz, że na obrusie nie ma nawet najmniejszego śladu po wigilijnym karpiu.

Sprawdź: Sałatka jarzynowa: Sześć najczęściej popełnianych błędów

Zacieki z kawy i herbaty

Plamy po licznych kawach i herbatach to dodatkowy element tradycyjnej świątecznej kolacji. Na szczęście do ich wywabienia nie trzeba wiele. Wystarczą naturalne i domowe metody. Świetnie sprawdza się soda oczyszczona lub rozcieńczony z wodą ocet. Wybrany środek wcieramy w plamę, pozostawiamy na kilkadziesiąt minut, a następnie zapieramy w letniej wodzie. By nie zniszczyć delikatnych tkanin, możemy użyć proszku do prania, który rozprowadzamy w ten sam sposób.

Sprawdź: Wigilijny kompot z suszu: Przepis i właściwości

Remedium na ślady z wosku

Przypadkowe kapnięcie wosku na obrus może spowodować, że tkanina nie będzie nadawała się do dalszego użytku. By temu zapobiec, należy podjąć szybkie i zdecydowane kroki. Najbardziej efektywną, choć dość nietypową metodą jest włożenie poplamionego obrusu do zamrażalnika. Kilkugodzinne mrożenie grubszego materiału sprawi, że bez problemu wykruszymy z niego twardy wosk.

Na cienkie obrusy z naturalnych oraz mieszanych materiałów lepiej zadziała tzw. metoda na szmatkę. Wystarczy, że pod plamę oraz na nią podłożymy bawełniane ściereczki, a następnie zaczniemy przejeżdżać po niej rozgrzanym żelazkiem. Kawałki materiału dodatkowo wchłoną ciecz, ułatwiając pozbycie się niechcianego zabrudzenia.

Sprawdź również:

Roladki z szynką. Błyskawiczna przekąska na świąteczne przyjęcie

Jak mrozić pierogi, żeby się nie sklejały? Metody są dwie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: plamy na obrusie
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama