Reklama

Najpiękniejsze rośliny na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i niezwykle uroczysty czas. I chociaż o prawdziwej zimie z białym śniegiem często możemy w grudniu zapomnieć, to warto wprowadzić świąteczny klimat w zaciszu swojego domu. Od lat w wystroju panuje moda na czerwień, złoto, srebro i biel połączone z zielenią, a w sklepach znajdziemy mnóstwo świątecznych dekoracji. Niepowtarzalny klimat zapewnią też odpowiednie rośliny, które będą nie tylko efektownie wyglądać i ożywią przestrzeń, ale też roztoczą w domu wspaniały zapach. Sprawdź, które kwiaty i drzewka zakwitną w grudniu – będą też idealnym gwiazdkowym prezentem.

Cyklamen perski

Ta przepiękna roślina może się poszczycić czerwonymi kwiatami w kształcie motyli (ich płatki mają lekko postrzępione płatki). Cyklamen kwitnie od października do marca i będzie idealną częścią świątecznych aranżacji. Roślina lubi rozproszone światło i umiarkowane temperatury. W okresie kwitnienia wodę należy podawać na podstawkę co najmniej dwa razy w tygodniu.

Drzewko pomarańczowe

Owocujące drzewko pomarańczowe wzbudza zachwyt i ożywia każde wnętrze, a w dodatku wspaniale pachnie. Przy odpowiedniej pielęgnacji owoce utrzymają się nawet przez cały rok. Ziemia w donicy powinna być próchnicza i lekko przepuszczalna, drzewko należy podlewać dopiero, gdy podłoże stanie się suche. Latem konieczne jest też regularne nawożenie, a raz do roku roślinę powinno się przesadzić. Drzewko pomarańczowe preferuje stanowisko nasłonecznione i umiarkowane temperatury, latem można je wynieść na balkon lub taras.

Zygokaktus (grudnik)

Ta egzotyczna roślina zachwyca kwiatami, które przypominają długie dzwoneczki. Kwitnie w grudniu (na czerwono, kremowo lub różowo), dzięki czemu może być ozdobą świątecznego stołu – nie bez przyczyny nazywa się ją bożonarodzeniowym kaktusem. Grudnik preferuje wilgotne powietrze i rozproszone światło oraz umiarkowane temperatury. Roślinę należy podlewać tak, by stale miała lekko wilgotne podłoże.

Gwiazda betlejemska (poinsecja nadobna; wilczomlecz piękny)

Ta najpopularniejsza świąteczna roślina zachwyca przede wszystkim intensywnie czerwonymi przylistkami w kształcie gwiazd. Nic dziwnego, że stała się symbolem Bożego Narodzenia – idealnie pasuje do świątecznych aranżacji. Aby dłużej cieszyć się jej widokiem, trzeba ustawić ją w nasłonecznionym miejscu i pamiętać o niezbyt intensywnym, ale regularnym podlewaniu. Gwiazda betlejemska nie lubi też zbyt suchego i gorącego powietrza (np. w pobliżu grzejnika). Warto wiedzieć, że w jej łodygach znajduje się trujący sok, więc powinna znajdować się poza zasięgiem małych dzieci.

Azalia

Azalia może przybrać postać obficie kwitnącego drzewka. Jej kwiaty mają barwę białą, różową, a nawet amarantową. Roślina nie toleruje zbyt wysokiej temperatury ani przeciągów, dlatego nie powinno się jej umieszczać w pobliżu grzejników. Lubi jednak rozproszone światło. Azalię należy umiarkowanie podlewać przegotowaną i odstaną wodą.

Małe iglaki

Świątecznego uroku dodają też miniaturowe iglaki, które świetnie sprawdzą się jako wyjątkowa dekoracja wigilijnego stołu. Pięknie będą się prezentować także na kominku czy komodzie lub w mniejszych pokojach, w których nie ma miejsca na dużą choinkę. Najpopularniejsze gatunki to miniaturowe odmiany świerka, sosny i cyprysika. Możemy umieścić je w ozdobnej doniczce i udekorować bombkami lub małymi światełkami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama