Jaką choinkę wybrać na święta do domu?

Świerk, sosna, a może jodła pospolita? Wybór świątecznej choinki to dla wielu osób niełatwa sprawa. Na co zwrócić szczególną uwagę, kupując drzewko na święta? Cenę, rozmiar, kolor, a może strukturę igieł? W zasadzie każdy element jest ważny. Powinniśmy jednak starać się połączyć przyjemne z pragmatycznym, czyli wybrać drzewko, które efektownie się prezentuje i pięknie pachnie, a jednocześnie wolno schnie i nie zrzuca wielu igieł. I tutaj pojawia się istotne pytanie: która z popularnych choinek spełni te wymagania? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Świerk pospolity

Na rynku choinek świątecznych świerk pospolity dominuje - tych drzewek jest zdecydowanie najwięcej. Kiedyś było to drzewko bardzo chętnie kupowane, ale wiele osób zraziły do świerka jego szybko schnące i opadające igły. To z pewnością największa wada tego drzewka. Z drugiej strony świerk pospolity pięknie i intensywnie pachnie sprawiając, że wnętrze nabiera charakterystycznego świątecznego klimatu. Poza tym, jego igły są mocno zielone, dzięki czemu drzewko prezentuje się bardzo okazale.

Cena około dwumetrowego świerka waha się zazwyczaj od 50 do 200 złotych. Wybierając świerka pospolitego na święta, musimy liczyć się z tym, że nie przetrwa on długo i może zostawić po sobie spory bałagan. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się już na jego kupno, warto zadbać o to, by drzewko przetrwało jak najdłużej. W tym celu najlepiej umocować go w stojaku zaopatrzonym w naczynie z wodą lub wsadzić do dużej donicy z ziemią, którą należy systematycznie podlewać.

Świerk srebrzysty (kłujący)

Świerk srebrzysty różni się od pospolitego nie tylko barwą, ale również grubością igieł i trwałością. Jego igły są zdecydowanie grubsze i bardziej kłujące, dzięki czemu szybko nie opadają. Drzewko to charakteryzuje również specyficzna, srebrna barwa, dlatego idealnie sprawdzi się ono w surowych i nowoczesnych wnętrzach, gdzie dominuje biel i szarość.

Jeśli chodzi o pielęgnację, świerk srebrzysty nie jest tak wymagającym drzewkiem, jak świerk pospolity. Jest odporny na ciepło i wysusza się stosunkowo późno. Potrzebuje jednak sporo światła, dlatego najlepiej postawić go przy oknie. Jest zdecydowanie bardziej praktyczny niż odmiana pospolita. Mając zatem do wyboru te dwa drzewka lepiej zdecydować się na świerka srebrzystego, który z pewnością na dłużej zagości w naszym domu. Za świerka srebrnego o wysokości około dwóch metrów trzeba zapłacić zazwyczaj od 50 do 150 złotych.

Jodła pospolita

Jodła pospolita w ostatnich latach jest chętnie kupowanym drzewkiem na święta. To dlatego, że bardzo przyjemnie - choć delikatnie - pachnie, ma miękkie igły i mocno zielony kolor. Poza tym, igły jodły bardzo długo utrzymują się na drzewku. Niewątpliwie jodła pospolita to dobry materiał na choinkę! Należy pamiętać jednak o jej systematycznym podlewaniu. Można pokusić się również o nawóz. Cena około dwumetrowej jodły to około 100 złotych. Jest to naprawdę opłacalna inwestycja.

Jodła kaukaska

Jodła kaukaska uznawana jest za najszlachetniejszą choinkę świąteczną. W ostatnich latach robi wielką furorę! Trudno się dziwić, gdyż prezentuje się naprawdę spektakularnie. Największe wrażenie robią jej igły – długie, błyszczące i mocno zielone. Ponadto, jodła kaukaska wydziela intensywny zapach, który roznosi się po całym mieszkaniu. Jest również bardzo trwała - może przetrwać nawet dwa miesiące. Należy jednak regularnie ją podlewać i dostarczać dużo świeżego powietrza. Około dwumetrowa jodła kaukaska to zazwyczaj koszt od 100 do 150 złotych. To drzewko będzie pięknie wyglądać w każdym wnętrzu!

Sosna pospolita

Sosna pospolita jeszcze kilkanaście lat temu była bardzo popularnym drzewkiem świątecznym. Dzisiaj zdecydowanie przegrywa z jodłami i świerkami. Obiektywnie rzecz biorąc należy stwierdzić, że sosna pospolita nie jest dobrym materiałem na drzewko świąteczne. Głównie dlatego, że jej igły szybko schną i opadają nawet wtedy, gdy regularnie ją podlewamy. Jej cena natomiast jest zazwyczaj wysoka. Z tych powodów odradzamy kupno sosny na święta.

Gdzie i kiedy kupić drzewko świąteczne?

Świąteczne drzewka sprzedawane są niedługo przed Bożym Narodzeniem. Te legalne pochodzą ze specjalnych plantacji lub terenów, które zostały przeznaczone do wycinki. Powinniśmy kupować choinki wyłącznie z tych źródeł. Drzewka choinkowe możemy kupić w pobliżu terenów, gdzie rosły, a także na targach, giełdach oraz od niedawna przy dużych supermarketach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama