Jak zadbać o świeżą choinkę? Spraw, by stała dłużej i nie gubiła igieł

Nic tak nie cieszy w święta, jak żywa choinka. Zapach, który wydziela, kojarzy się wszystkim z magią Bożego Narodzenia. By utrzymała igły jak najdłużej, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Już na etapie kupowania drzewka oceń jego kondycję. Jeśli zapewnisz mu optymalną temperaturę i regularne podlewanie, będzie cieszyć oko znacznie dłużej. Jak zadbać o świeżą choinkę? Jakich warunków potrzebuje? Podpowiadamy.

  • Podczas zakupu choinki sprawdź, czy jej igły są zielone i nie opadają
  • Choinka powinna stać w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura nie wyższa niż 20 stopni Celsjusza
  • By choinka stała przez kilka tygodni, zadbaj o jej nawożenie

Na co zwrócić uwagę podczas kupna choinki?

Tuż przed Bożym Narodzeniem dostępnych jest wiele punktów sprzedaży drzewek świątecznych. Gdy zdecydujesz się na zakup żywej choinki, zwróć uwagę na igły. Jeśli są intensywnie zielone i nie opadają to znak, że drzewko posłuży ci przez kilka tygodni. Najsłabszym gatunkiem jest świerk pospolity, a najodporniejszym jodły oraz świerki kłujące i srebrne. Warto wybrać okazy odporniejsze, nawet jeśli kosztują kilka złotych więcej.

Reklama

Warto zobaczyć: Dekoracyjne drzewko nie tylko na święta. Podpowiadamy, jak uprawiać ardizję zimą

Jak zadbać o żywą choinkę?

Pamiętaj, że bez względu na to, czy wybierasz drzewko w doniczce, czy cięte, musisz zająć się nim odpowiednio. W pierwszej kolejności po przyniesieniu choinki do domu zadbaj o kilka aspektów.

  1. Jeśli wybierasz drzewko cięte, zaraz po zakupie ustaw je w wiaderku z wodą. To bardzo ważne, by choinka miała dostęp do wody. Odetnij suche gałązki, a także przytnij pień (około trzech centymetrów). Dzięki temu choince łatwiej będzie pobierać wodę. Warto wcześniej ją zahartować. Polega to na zanurzaniu pnia na kilka minut w ciepłej wodzie. To zapewni drzewku lepsze pobieranie wody.
  2. Nim wniesiesz choinkę do domu, uderz pniem kilka razy o ziemię. W ten sposób suche igły i gałązki spadną, a ty będziesz mieć mniej sprzątania.
  3. Umieść drzewko w doniczce lub na podstawce. Pamiętaj, by choinka stała stabilnie. Jeśli masz w domu dzieci lub zwierzęta, musisz ją dokładnie zabezpieczyć.

Odpowiednia temperatura

Pierwszym warunkiem, by choinka utrzymała się jak najdłużej, jest zapewnienie jej optymalnej temperatury. W pomieszczeniu, w którym będzie stać, nie powinna ona przekraczać 20 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku możesz spodziewać się, że zacznie szybko gubić igły i usychać. Pamiętaj, by nie ustawiać choinki w pobliżu grzejników. Zbyt wysoka temperatura też przyczynia się do znacznie szybszego obumierania choinki.

Sprawdź: Kiedy można ubierać choinkę? Są dwie daty

Systematyczne podlewanie

Zarówno choinki trzymane w doniczce, jak i cięte, potrzebują odpowiedniej ilości wody. Musi być ona letnia i odstana, a podlewanie powtarzaj co dwa dni. Ziemia zawsze powinna być lekko wilgotna, zaś w przypadku ciętego okazu, poziom wody nie może opaść poniżej linii pnia. Pamiętaj również o tym, że choinka potrzebuje nawilżenia. W tym celu do butelki ze spryskiwaczem nalej wodę i spryskaj dokładnie igły. Innym sposobem jest zastosowanie nawilżacza powietrza. Ważne, by też regularnie wietrzyć pomieszczenie, co zapewni dobrą cyrkulację powietrza.

Jak odżywić świeżą choinkę?

Do odżywienia drzewka świątecznego można użyć nawozu do roślin zielonych. Kupisz go w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego lub ogrodniczym. Innym ze sposobów jest zastosowanie roztworu na bazie wody, soli i cukru. Wystarczy, że do pół litra wody dodasz łyżkę soli i cukru, następnie wszystko dokładnie wymieszasz. Taką odżywkę stosuj raz w tygodniu, a drzewko będzie bujne i zielone, przynajmniej do Trzech Króli!

Polecamy:Ceny choinek 2022. To będą najdroższe święta od lat. Polacy rezygnują z kupowania świerków i jodeł

Epipremnum złociste – roślina, która zastąpi oczyszczacze powietrza

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama