Reklama

Urządzenia, które pobierają najwięcej prądu, gdy są wyłączone

Kolejny raz dostałeś wysoki rachunek za prąd i zupełnie nie masz pojęcia, co jest tego przyczyną? Jeśli starasz się oszczędzać, a nie przynosi to pozytywnego efektu, problem prawdopodobnie tkwi gdzie indziej, a mianowicie w urządzeniach, które mimo że są wyłączone, pobierają energię. O wielu z nich nie mamy pojęcia! Sprawdź, które ze sprzętów domowych mogą sprawić ci niezłego psikusa.

Reklama

Ładowarka bez telefonu

Mało kto o tym wie, ale ładowarki odpięte od telefonu, ale nadal podłączone do gniazdka kontynuują pobieranie energii. Niestety, bardzo często popełniamy ten błąd. Powód jest prosty - nasze smartfony bardzo szybko tracą energię, więc ładowarka ciągle jest używana. Z czystego wygodnictwa zostawiamy ją już w gniazdku, nie mając pojęcia, że pobiera ona energię. Co prawda niewiele, bo 1,2 wata, co w skali roku może zwiększyć rachunki jedynie o pięć złotych. Warto być jednak tego świadomym.

Tunery

Tunery to coraz chętniej kupowane urządzenia elektroniczne. Po podłączeniu do telewizora lub komputera umożliwiają nam oglądanie telewizji. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że te niepozorne gadżety pobierają sporo energii, nawet po przełączeniu ich w stan czuwania. Tak używany tuner może zwiększyć zużycie prądu nawet do 100 złotych na rok.

Telewizor lub komputer w trybie czuwania

Podobnie jak z tunerami, rzecz ma się z telewizorem lub komputerem. Przełączenie tych urządzeń w stan czuwania nie oznacza, że pobierają one mniej energii. Wręcz przeciwnie. Telewizor w trybie czuwania pobiera od jednego do pięciu watów dziennie. W skali roku może zwiększyć zużycie prądu nawet o 20 złotych. Laptop używany w ten sam sposób zwiększy wydatki na prąd o około 10 złotych. W połączeniu daje nam to około 30 złotych niepotrzebnego wydatku na rok. Choć dla niektórych może jest to niewiele, warto pamiętać o całkowitym wyłączaniu telewizora i komputera, gdy przestajemy z nich korzystać.

Urządzenia z wyświetlaczami

Sprzętami, które przyczyniają się do zwiększenia rachunków za prąd, są wszelkiego rodzaju urządzenia posiadające ekran, na którym cały czas wyświetlana jest godzina lub inne informacje. Warto wiedzieć, że mały ekranik na mikrofali, piekarniku czy ekspresie do kawy zwiększa zużycie prądu o 10 złotych w skali roku. Pomyślmy, że mamy kilka takich urządzeń w domu i pomnóżmy tę liczbę przez kilka lat. Możemy naprawdę dużo zaoszczędzić rezygnując z kupowania urządzeń z taką funkcją.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama