Tak złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą okraść. Rozpoznaj ich kod
Często na potencjalne włamanie złodziejów jesteśmy uczulani podczas dłużej nieobecności. Może być to urlop czy wyjazd służbowy. Właśnie na takie okazje najbardziej czyhają włamywacze. Zazwyczaj pracują w zorganizowanych grupach, by ułatwić sobie zadanie. Jakim kodem się porozumiewają? Co wpływa na ich decyzje? Wyjaśniamy.
Zorganizowanym grupom przestępczym znacznie prościej jest włamać się do mieszkania. Zazwyczaj przygotowują się do tego przedsięwzięcia. Zdarza się również, że robią to całkowicie spontanicznie. Wybierają sobie ofiarę i konkretne mieszkanie, a następnie podają się np. za zarządcę budynku. Nieświadomy zagrożenia właściciel wpuszcza złodzieja pod swój dach. Jego celem w tym wypadku będzie drobna kradzież, np. pieniędzy czy biżuterii. Taka wizyta służyć może też wstępnemu rozeznaniu. Dzięki temu złodzieje będą widzieć, co znajduje się w domu.
Polecamy: Oszukali już raz, próbują po raz drugi. Łapią na fałszywe odszkodowanie
System ten jest dość znany i rozpoznawalny, ale nadal stosowany przez złodziei.
- Krzyżyk: istnieje plan włamania, warto mieć się na baczności.
- Pięć kółek: złodziej w ten sposób daje znać, że w mieszkaniu są pieniądze.
- Trójkąt: oznacza, że w domu mieszka samotna kobieta.
- Zygzak: symbolizuje obecność psa w domu.
- Odwrócone Y lub alfa: dom zabezpieczony jest alarmem.
- Przekreślone kółko: w domu niedrogocennych przedmiotów i pieniędzy.
Spotkać można również się z zaklejaniem taśmą zamka lub rozrzucaniem pieniędzy na wycieraczce. Jeśli nie zostaną usunięte to znak, że właścicieli nie ma od dłuższego czasu w domu.
Każdy tego typu incydent należy mieć na uwadze i niezwłocznie zgłosić na policję.
By uchronić do przed włamywaczami, należy zakupić alarm, a także zamontować dodatkowe zamki w drzwiach. W blokach warto postarać się o to, by powstał monitoring. To również pozwala na odstraszenie potencjalnych złodziejaszków. Gdy wyjeżdżasz na dłużej, poproś kogoś bliskiego, by doglądał twojego mieszkania. Proś ich również o to, by wyciągali na bieżąco ulotki ze skrzynki i zabierali spod wycieraczki. Jeśli wychodzisz tylko na jeden wieczór, możesz zostawić zapalone światło w jednym z pomieszczeń.
Zobacz:
Masz taki kod PIN do karty? Złodziej już go zna
Prywatność w sieci pod kontrolą. Jak zabezpieczyć smartfon przed kradzieżą danych?