Przyciągają pioruny jak magnes. Podczas burzy unikaj za wszelką cenę

O podstawowych zasadach zachowania podczas burzy większość z nas uczono już w przedszkolu czy szkole podstawowej. Jednak może się zdarzyć, że nawałnica zaskoczy nas w najmniej spodziewanym momencie, co z kolei doprowadzi do stresu i błędów, które mogą kosztować nas utratę zdrowia, a nawet życia. Wyjaśniamy, co przyciąga pioruny i jak zachować się podczas burzy, aby przetrwać ją bezpiecznie i bez strat materialnych.

Uderzenie pioruna to ogromne zagrożenie

Powiedzieć, że ciało ludzkie nie jest odporne na porażenie piorunem, to jak nic powiedzieć. Choć znane są przypadki osób, które przeżyły taką sytuację, wychodząc z niej niemalże bez szwanku, uderzenie pioruna w człowieka z wysokim prawdopodobieństwem może skończyć się tragicznie.

Podczas tego zdarzenia dochodzi do rozległych poparzeń, a także poważnych uszkodzeń układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Zaburzony zostaje rytm serca, mogą pojawić się drgawki, a także stałe upośledzenie słuchu i wzroku. Z tych powodów podczas burzy należy unikać miejsc, które przyciągają pioruny i zachować wszystkie możliwe środki ostrożności.

Reklama

Zobacz też: Astma burzowa. Nietypowa przypadłość wraz z nadejściem burzy

Co przyciąga pioruny? Wysokie konstrukcje działają jak magnes

W chmurach burzowych dochodzi do dużej aktywności elektrycznej, a błyskawice to nic innego jak wyładowania elektryczne. Pioruny docierają do ziemi najkrótszą drogą, dlatego szczególnie narażone na ich uderzenie są wysokie obiekty:

  • budynki, zwłaszcza stojące na wzniesieniach;
  • samotnie rosnące drzewa;
  • anteny telewizyjne;
  • maszty;
  • latarnie.

Bardzo ryzykowne jest także znalezienie się podczas burzy w pobliżu sieci elektrycznych.

Wakacje w górach i nad wodą a ryzyko burz

Spędzając czas na świeżym powietrzu, należy szczególną uwagę przykładać do sprawdzania prognoz pogody i obserwacji aktualnie panujących warunków. Zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą wędrówkę, bez możliwości schronienia się w zabezpieczonym budynku. To ważne podczas wypadów w góry — wysokie szczyty często stają się celem wyładowań elektrycznych, a wspomnienie tragicznej w skutkach burzy na Giewoncie mającej miejsce w 2019 roku wciąż przeraża.

Okazuje się, że plaża, mokry piasek i zbiorniki wodne również ściągają pioruny. Jeśli zauważasz, że zbliża się burza i załamanie pogody, czym prędzej zakończ plażowanie.

Czy telefon ściąga pioruny?

Większość z nas ma telefon zawsze pod ręką. Chcemy utrzymać kontakt ze światem niezależnie od tego, czy dysponujemy nowoczesnym smartfonem, czy bardziej tradycyjnym modelem. Urządzenia obecne są w naszym życiu na co dzień, a mimo to obrosło wokół nich sporo mitów. Jeden z nich dotyczy tego, czy telefon komórkowy ściąga pioruny.

Pole elektromagnetyczne, które jest emitowane przez telefony, oceniane jest przez specjalistów jako znikome. Nieuzasadnione jest więc stwierdzenie, że używanie telefonu, w tym prowadzenie rozmowy, podczas burzy zwiększa prawdopodobieństwo uderzenia pioruna. Dotyczy to także innych urządzeń używanych bezprzewodowo, a więc tabletów i laptopów.

Zobacz też: Uważaj na tę chmurę. To znak, że może przyjść gwałtowna burza

Czy trzeba wyłączać elektronikę podczas burzy?

Po zobaczeniu pierwszej błyskawicy czy uderzeniu pierwszego grzmotu robisz obchód po całym domu, wyciągając wtyczki z gniazdek? To akurat jest czynność jak najbardziej zalecana. Jeśli piorun uderzy w stację transformatorową lub inną instalację elektryczną, może dojść do uszkodzenia urządzeń, a nawet pożaru.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Podczas burzy odłączaj od zasilania komputery, telewizory, ładowarki i wszystkie inne sprzęty elektroniczne, by uniknąć poważnych zniszczeń i niebezpieczeństwa dla całego domu.

Polecamy:

Falujący front zadomowił się nad Polską. Niestabilna pogoda odbije się na samopoczuciu

Niezwykłe zdjęcie burzy w Turcji. Wygląda jak apokalipsa

Robimy to nagminnie podczas upałów. Wnętrze mieszkania zamienia się w piekarnik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: burza zagrożenia | burza co robić
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama