Reklama

Przedmioty niebezpieczne dla twojego dziecka

Z pozoru niegroźne i czasami mało widoczne. Jednak nasze pociechy i tak się do nich dobiorą, nie mając pojęcia, ile szkody mogą im wyrządzić. O czym mowa? O przedmiotach, które znajdziemy w każdym domu, stanowiących poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. I nie chodzi tutaj o żelazko lub piekarnik! Oto osiem niebezpiecznych przedmiotów dla dzieci, które znajdują się w naszych domach.

Reklama

Magnesy

Z pozoru niegroźny przedmiot w naszych domach. Najczęściej ozdabiamy nimi lodówkę i meble. Są również świetną zabawką dla dzieci. Jednak stają się śmiertelnym zagrożeniem, gdy maluch je połknie. Magnes, który przedostanie się do jelit może spowodować ich sklejenie i zatrzymanie pracy. Takie wypadki kończą się zazwyczaj poważnym uszkodzeniem jelit. Konieczny jest również zabieg chirurgiczny, który pozwoli pozbyć się magnesu z jelita. Jeśli twoje dziecko jest małe, trzymaj magnesy z dala od niego. Większe dzieci zrozumieją, dlaczego nie wolno ich połykać.

Różnego rodzaju baterie

To kolejny niepozorny, ale wyjątkowo groźny przedmiot dla naszych dzieci. Zauważmy, że różnego rodzaju baterie możemy spotkać na każdym kroku. Są w pilotach, zegarkach, a przede wszystkich w dziecięcych zabawkach. Najbardziej niebezpieczne są te malutkie, które łatwo połknąć lub włożyć do nosa lub ucha. Co dzieje się z baterią po połknięciu? Ulega rozszczelnieniu i wylewa w brzuchu dziecka żrący płyn. Konsekwencją takiego wypadku może być nawet śmierć. Jeśli chcesz uchronić dziecko przed kontaktem z bateriami, zaklej taśmą otwory, w których znajdują się baterie. Nie zostawiaj ich również w miejscach dostępnych dla dziecka.

Długie przedmioty, które dziecko wkłada do buzi

Szczoteczka do zębów, sztućce (nawet plastikowe!) lub rurki do napojów mogą być dla dziecka śmiertelnym zagrożeniem. Mowa tutaj o sytuacji, gdy małe dziecko skacze, bawi się lub biega z tego rodzaju przedmiotami. Widelec, szczoteczka lub twarda rurka mogą spowodować poważne urazy i zranienia jamy ustnej i innych obszarów ciała. Warto dbać o to, by dzieci jadły, myły zęby i piły w bezpiecznej pozycji i warunkach, które nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Sznurki, kable, paski

Wszystko, czym twoje dziecko może obwiązać szyję lub brzuch również stanowi niebezpieczeństwo dla jego zdrowia i życia. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym może skończyć się zabawa dziecka ze sznurkiem. Niestety maluchy uwielbiają tego typu przedmioty. Obwiązują się nimi i z chęcią zakładają je na szyję, a to pierwszy krok do poważnego wypadku. Gdy dzieci są małe, nie powinny mieć dostępu do różnego rodzaju sznurków, kabli lub pasków. By uchronić dziecko przed kontaktem z długimi i niebezpiecznymi przedmiotami, usuń je z pola widzenia malucha lub zasłoń. To konieczne w przypadku kabli elektrycznych.

Torby foliowe

Torby i opakowania foliowe to kolejne bardzo interesujące i jednocześnie bardzo niebezpieczne przedmioty dla dzieci. Maluch może nałożyć je na głowę i zablokować dopływ powietrza do płuc. Różnego rodzaju reklamówki i opakowania najlepiej przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci.

Kosmetyki i środki czyszczące

Kosmetyki i środki czyszczące zawierają zazwyczaj silne substancje chemiczne, które mogą wywołać poważne konsekwencje, gdy przedostaną się do płuc lub żołądka. Dzieci, które uwielbiają zaglądać do szafek ze specyfikami do sprzątania łatwo mogą je połknąć lub zatrzeć nimi oczy. Tego typu środki mogą nie tylko uszkodzić narządy wewnętrzne i wywołać silne podrażnienia oczu, ale nawet prowadzić do śmierci. Środki chemiczne trzymaj od dziecka z daleka.

Odświeżacze powietrza

Odświeżają powietrze, a jednocześnie zatruwają nasz organizm szkodliwymi dla zdrowia substancjami. Większość odświeżaczy powietrza zawiera niebezpieczne związki chemiczne, które mogą wywołać nawet nowotwór! Jednak to nie jedyny powód, na którego dzieci nie powinny mieć z nimi kontaktu. Jeśli tego typu substancja przedostanie się do oka lub układu pokarmowego, może spowodować poważne podrażnienia skóry oraz uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Mydło antybakteryjne

Różnego typu kosmetyki i preparaty antybakteryjne zawierają dużą ilość silnych związków chemicznych, które docelowo mają zabijać bakterie. Przy okazji szkodzą również naszej skórze, wywołując podrażnienia i silne reakcje alergiczne. Dzieci, szczególnie małe, nie powinny mieć z nimi kontaktu. Skórę malucha najlepiej myć naturalnym mydłem lub delikatnymi kosmetykami do pielęgnacji skóry dzieci.

Bezpieczeństwo dzieci w domu to podstawa dbania o ich zdrowie i życie. Jak się okazuje, nie tylko gorące żelazko i piekarnik są zagrożeniem dla maluchów. Nawet drobne i z pozoru niegroźne przedmioty mogą wyrządzić dziecku sporo krzywdy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama