Reklama

Jak zabezpieczyć balkon przed silnym wiatrem?

Pogoda bywa nieprzewidywalna. Wichury, które w ostatnim czasie opanowują cały kraj, są tego najlepszym przykładem. Dla bezpieczeństwa zaleca się niewychodzenie z domu bez wyraźnej potrzeby. Śledząc prognozy pogody, trzeba jednak wziąć pod uwagę także zabezpieczenie rzeczy, które znajdują się na naszych balkonach oraz tarasach. Bez tego mogą nie tylko ulec zniszczeniu, ale przede wszystkim być zagrożeniem dla przechodniów oraz zaparkowanych na ulicy samochodów.

Krok pierwszy: Sprawdź, co masz na balkonie

Choć w sezonie zimowym nie spędzamy zbyt wiele czasu na balkonie, często zdarza się, że wykorzystujemy tę przestrzeń jako dodatkowy składzik na rzeczy, które nie mieszczą się w mieszkaniu. Twój taras zamienił się w małą graciarnię? A może jeszcze nie było czasu, by usunąć świąteczne dekoracje? Zrób przegląd i oceń, czy wszystkie przedmioty muszą koniecznie znajdować się właśnie w tutaj. Może część z nich da się przenieść do piwnicy przynajmniej na czas największych wichur? Mniejsze przedmioty warto tymczasowo schować do wnętrza domu. Tyczy się to również ozdób balkonowych, które nie przetrwają wichury.

Reklama

Krok drugi: Im niżej, tym lepiej

Oczywiście, nie zawsze mamy dostęp do piwnicy i wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu. W takiej sytuacji ustawmy wszystkie balkonowe przedmioty jak najniżej. Zdejmijmy z parapetów doniczki, które czekają na wiosenne sadzenie roślin, popielniczki i wszystkie rzeczy, które mogłyby odlecieć w siną dal, stwarzając bardzo duże niebezpieczeństwo. W przypadku donic czy mebli tarasowych warto wziąć pod uwagę przywiązanie ich do balustrady przy pomocy sznurka lub opasek zaciskowych (trytytek).

Krok trzeci: Ochrona roślin przed wiatrem

Jeśli mocny wiatr zapowiadany jest w czasie, kiedy nasze balkony wypełniają się roślinami, musimy zwrócić na nie szczególną uwagę. O ściąganiu z doniczek z balustrad i parapetów oraz ich przywiązywaniu zostało już powiedziane. Warto również ustawiać je ciasno obok siebie. Dzięki temu lepiej zniosą mocne podmuchy.

Krok czwarty: Jak osłonić balkon od wiatru?

Działać należy nie tylko doraźnie, kiedy dostaniemy powiadomienie, że w najbliższych godzinach ma nastąpić załamanie pogody. Użycie osłon na balkon lub taras będzie przydatnym rozwiązaniem także na co dzień, by móc cieszyć się urokami posiadania balkonu nawet w wietrzne dni, a przy okazji zapewnić sobie odrobinę prywatności.

Dobrym pomysłem jest zamontowanie siatki balkonowej o gęstych splotach. Opiekunowie kotów doskonale znają ten patent, ale przydaje się nie tylko w przypadku posiadania zwierzaka. Można obudować nią całą przestrzeń, można również wykorzystać ją do wysokości balustrady.

Interesującą opcją są także maty bambusowe lub wiklinowe, które mogą osłaniać nas od wiatru, ale też ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Jednocześnie staną się elementem dekoracyjnym. Trzeba jednak pamiętać o ich porządnym montażu. Inaczej w przypadku wichury również mogą zostać połamane.

Polecamy:

Jakie kwiaty na słoneczny balkon wybrać?

Dom wybudowany, można się wprowadzać? Uwaga na srogie kary!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: walka z wiatrem | wichury nad Polską

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama