Reklama

Jak sprawić, aby twój dom nie był toksyczny?

Toksyny są obecne w naszym życiu każdego dnia. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że masz z nimi kontakt w pożywieniu, kosmetykach i środkach do sprzątania. Dlaczego toksyny są tak niebezpieczne? Dlatego, że odkładają się w naszym organizmie, powodują choroby, alergie i zatrucia. Jeżeli codziennie wystawiasz się na działanie toksyn, to możesz czuć osłabienie, brak apetytu i ciągłe zmęczenie. Warto więc zastanowić się, jak temu zaradzić. Najlepiej zacząć od swojego domu. Co więc zrobić aby twój dom nie był już toksyczny? Poniżej zajdziesz kilka prostych wskazówek.

Zamień toksyczne środki czyszczące

Najwięcej toksyn w każdym domu znajduje się w środkach czyszczących. Aby coś dobrze czyściło okna, przypalony brud czy kamień na bateriach łazienkowych, musi mieć masę związków chemicznych, które skutecznie rozwiążą problem. Nie jest to prawdą. Wiele naturalnych środków zadziała lepiej niż ich chemiczne odpowiedniki. Skorzystaj więc z właściwości sody, octu czy cytryny. Istnieją naturalne sposoby na posprzątanie każdego zakątka w twoim domu. Możesz również skorzystać z ekologicznych, gotowych środków czyszczących, na bazie naturalnych składników.

Utrzymuj czystość w domu

Czysty dom jest ważny dla naszego zdrowia. Jeżeli codziennie będziesz po sobie sprzątać, myć naczynia i odkładać brudne rzeczy do prania, to z pewnością sprzątanie domu nie przerośnie cię. Odkładając wszystko na później, możesz doprowadzić do sytuacji, w której sprzątanie będzie trudnym wyzwaniem. A brudny dom jest pełen zarazków, bakterii i pleśni. Wszystkie są niebezpieczna dla zdrowia i mogą powodować poważne choroby. Dlatego zawsze sprzątaj swój dom, aby na bieżąco pozbyć się niechcianych gości i nie pozwolić im opanować twojej przestrzeni.

Pozbądź się toksycznych kosmetyków

Może cię to zdziwi, ale większość kosmetyków pielęgnacyjnych zawiera substancje, które są niebezpieczne lub wręcz toksyczne dla naszego organizmu. Przykładem jest Triklosan, substancja o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, która może powodować zwyrodnienia wątroby, a nawet raka. Kolejne są słynne SLS-y. Mają działanie spieniające, dają pozorne uczucie czystości. W rzeczywistości naruszają barierę hydrolipidową naszej skóry i powodują jej przesuszanie. W nadmiernych ilościach są przyczyną alergii. Po co więc narażać nasze zdrowie. Zamiast toksycznych kosmetyków zacznij używać tych naturalnych i ekologicznych, bez sztucznych dodatków. Twoja skóra i organizm będą ci za to wdzięczne.

Pozbądź się plastikowych pojemników na żywność

Jak wiadomo plastik plastikowi nie jest równy. Obecnie mamy tak szeroki wybór tworzyw sztucznych, że ciężko jest nam się zdecydować. Zasadnicza kwestią podczas wyboru pojemników na żywność staje się cena. Wybierając najtańsze pojemniki narażamy się na działanie toksyn, które mogą przenikać z pojemników do pożywienia. Najlepiej więc zrezygnować z plastikowych pojemników na rzecz szklanych. Są one o wiele bezpieczniejsze. Jeżeli szkło cię nie przekonuje ze względu na swoją kruchość, używaj wyłącznie pojemników oznaczonych jako bezpieczne do przechowywania żywności czyli BPA free.

Jedz ekologiczne jedzenie

Jedząc pokarmy pełne pestycydów, antybiotyków i toksyn możesz być niemal pewien, że będą one powodowały choroby i złe samopoczucie. Większość produkowanej masowo żywności zawiera mnóstwo toksyn. Mięso jest pełne antybiotyków, warzywa i owoce są pryskane pestycydami lub nawożone sztucznymi nawozami. Wszystko to powoduje odkładanie się toksyn w naszym organizmie. Rób więc zakupy u sprawdzonych dostawców lub najlepiej bezpośrednio od rolników, którzy hodują rośliny naturalnymi sposobami. Unikaj hodowlanych ryb i mięsa.

Zrezygnuj z niepotrzebnych leków

Coraz więcej dostępnych witamin, makro i mikro elementów ciągle przyciąga nasza uwagę. Po co jednak zjadać kolejne tabletki, skoro witamin i potrzebnych składników odżywczych możemy dostarczać organizmowi z pożywieniem. Zamiast przyjmować kolejne suplementy diety zadba o odpowiednią ilość owoców i warzyw. Uważaj również na antybiotyki. Nie każda choroba wymaga antybiotykoterapii. Są one skuteczne wyłącznie w chorobach wywoływanych bakteriami, a i w tym przypadku powinny być odpowiednio dobierane. Przyjmowanie niepotrzebnych lub niedobranych antybiotyków może wywołać więcej szkód niż korzyści.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama