Wynajmujesz od kogoś mieszkanie? - 5 powodów, dla których warto się ubezpieczyć

Nieruchomości w Polsce są nadal bardzo gorącym tematem. Ceny mieszkań zarówno na rynku deweloperskim jak i na rynku wtórnym w ostatnim czasie bardzo wzrosły. Trudne czasy oraz inne okoliczności życiowe sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na wynajem mieszkania, choć i z tym czasem bywa trudno. Jeśli już znajdziemy idealne miejsce dla siebie, warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania. Dlaczego?

1. Zalanie, pożar i inne niespodziewane zdarzenia

Wielu właścicieli mieszkań w umowie zamieszcza zapis o obowiązku ubezpieczenia lokalu przez najemcę. To bardzo powszechna i dobra praktyka. Dlaczego? Pierwszym powodem jest to, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. A przecież wprowadzając się do wynajmowanego mieszkania, bierzemy za nie odpowiedzialność. Możliwe negatywne scenariusze nie zdarzają się na co dzień, ale gdy już mają miejsce, wówczas wszystko odwraca się do góry nogami. Kradzieże, kradzieże z włamaniem, pożary, zalania, oraz inne niespodziewane sytuacje, które mogą nas spotkać, a które mogą sprawić, że staniemy przed ogromnymi kosztami związanymi z naprawieniem szkód, są jednak możliwe. Dlatego warto zadbać o ubezpieczenie mieszkania, które w swoim podstawowym zakresie chroni nas od finansowych skutków tych złych zdarzeń.

2. Pomoc fachowców po szkodzie

Pieniądze pieniędzmi, ale gdzie znaleźć fachowców? Odpowiednie pakiety ubezpieczeniowe gwarantują nam nie tylko zwrot kosztów za poniesione straty, ale również pomoc w ich naprawianiu. Dobrze dobrany Assistance to wsparcie ze strony specjalistów, gotowych do nas przybyć o każdej porze dnia i nocy. To organizacja ekip remontowych, a nawet lokalu zastępczego na czas naprawy skutków przykrych zdarzeń.

3. Włamanie z kradzieżą

Należy pamiętać, żeby dostosować wybierane przez nas ubezpieczenie do swoich potrzeb. Ubezpieczenie podstawowe obejmuje mury, stałe wyposażenie domu, ale nie nasze mienie ruchome. Pamiętajmy, że włamanie wiąże się często z kradzieżą mniejszych i łatwych do wyniesienia przedmiotów. Warto jest więc nie tylko szczegółowo spisać i sfotografować, co mamy, ale również (w miarę możliwości) uwiecznić dokumentacje (rachunki, gwarancje, numery seryjne) by objąć ubezpieczeniem rzeczy osobiste, takie jak laptopy, konsole, telewizory, sprzęt grający, biżuterię, zegarki.

4. Szkody z Twojej winy - ubezpieczenie OC najemcy

Wprowadzając się do wynajmowanego mieszkania musimy mieć świadomość, że często znajdują się tam sprzęty, które już wcześniej komuś służyły. Nie mamy żadnej gwarancji, że poprzedni użytkownik odpowiednio dbał o RTV, AGD czy instalacje. Kiedy zalejemy sąsiada, a specjalista nie będzie mógł jednoznacznie stwierdzić, czy to była nasza wina, czy nie, staniemy przed obowiązkiem pokrycia kosztów naprawy szkód. Zarówno w naszym mieszkaniu, jak i mieszkaniu sąsiada. Jeśli jednak zdecydujemy się na ubezpieczenie OC, to ubezpieczyciel pokryje szkody.

W jakich sytuacjach jeszcze się przydaje tego typu ubezpieczenie? Przy wszystkich niejasnych scenariuszach, na przykład: element wyposażenia zostanie uszkodzony przez gości, ale nie będzie wiadome, kto jest winowajcą, gdyż stanie się to zupełnie przypadkowo i nieświadomie. Albo dziecko znajomych stłucze drogocenny element zastawy lub przewróci się na telewizor, lub wydarzy się coś czego nie przewidzieliśmy. Wówczas możemy skorzystać z pokrycia kosztów z OC.

5. Ubezpieczenie Twoich rzeczy poza mieszkaniem

Niektórzy ubezpieczyciele oferują jako dodatkową opcję ubezpieczenie rzeczy, które często zabieramy ze sobą- portfel, smartfon, laptop, torebka, czytnik e-booków. Ubezpieczenie może je objąć nie tylko kiedy znajdują się w mieszkaniu, ale również na wypadek, gdyby podczas podróży, spaceru, kiedy przebywamy z nimi na zewnątrz padniemy ofiarą rabunku i kradzieży naszych rzeczy osobistych, możemy otrzymać odszkodowanie.

6. Dzieła sztuki, rzeczy kolekcjonerskie

Jeśli wprowadzając się do mieszkania, zabieramy ze sobą cenne dzieło sztuki, zestaw kolekcjonerskich monet, zegarki, sprzęt muzyczny, rzadki zbiór płyt winylowych, istnieją pakiety obejmujące również takie przedmioty.

7. Dziecko, pupil

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują ciekawe pakiety obejmujące ubezpieczeniem nasze dzieci, ale również zwierzęta. Są to bardzo szerokie zakresy zakładające nie tylko pokrycie odpowiedzialności finansowej, gdy nasze dziecko np. uszkodzi koledze w przedszkolu drogie okulary, ale również cały wachlarz wsparcia obejmujący pociechy, gdy z naszym lokalem stanie się coś złego i młoda osoba będzie miała przez to utrudniony rytm szkolnych zajęć. W pakietach znajdują się nie tylko takie elementy wsparcia jak transport do placówki edukacyjnej lub opieka zastępcza, ale nawet korepetycje! Podobnie rzecz ma się ze wsparciem względem czworonogów. Opieka weterynaryjna, transport, wsparcie farmakologiczne to tylko niektóre ze sposobów pomocy.

Ubezpieczenie mieszkania online - szybko i prosto!

Zawarcie umowy ubezpieczeniowej wydaje się skomplikowane? Tak może było kiedyś, ale od tamtej pory sporo się zmieniło. Dziś możemy zdecydować się na zakup ubezpieczenia online. Bez żadnej presji możemy porównać różne opcje, oferty. Spokojnie, w zaciszu domu zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia, sprawdzić dodatkowe opcje i pakiety ubezpieczeń. Nie musimy wychodzić z domu, rozmawiać z ubezpieczycielem, jeśli potrzebujemy standardowych form ubezpieczenia.

materiały promocyjne