Soniczna czy rotacyjna: która szczoteczka będzie lepsza dla dziecka?

Wiemy, jak ważne jest dbanie o zęby mleczne, dlatego wielu rodziców zastanawia się, jak jeszcze lepiej pielęgnować jamę ustną dziecka i wyrabiać nawyki higieniczne. Czy szczoteczka elektryczna jest dobrym pomysłem w przypadku najmłodszych?

Reklama

Model przeznaczony dla dzieci

Zwykła szczoteczka nie jest w stanie tak dokładnie domyć zębów, jak jej elektryczne odpowiedniki. Dlaczego najczęściej zadajemy sobie pytanie, nie "czy", ale "jaką szczoteczkę elektryczną wybrać: soniczną czy rotacyjną". Obydwa rodzaje szczoteczek elektrycznych znajdziemy tutaj.

Większość dostępnych na rynku modeli przeznaczonych dla dzieci, klasyfikowana jest od 3 roku życia, choć można i znaleźć modele soniczne dla najmłodszych mieszczących się w grupie wiekowej 0-3 lata. Zwracajmy uwagę na te oznaczenia, małe dzieci mają delikatniejsze dziąsła i zęby mleczne, a do tego mniejszą jamę ustną, będą zatem potrzebować mniejszej, delikatniejszej i "wolniejszej" szczoteczki niż dorośli. Nie jest zatem dobrym pomysłem dokupienie dziecku końcówki do urządzenia, z którego korzystają rodzice. Szczoteczki elektryczne przeznaczone dla dzieci możemy znaleźć tutaj.

Soniczna czy rotacyjna?

Jak już zostało powiedziane, obydwie te szczoteczki będą lepsze niż manualna. Dokładniej usuwają płytkę nazębną, a także szybciej czyszczą zęby, co ma ogromne znaczenie w przypadku małych dzieci, które nie potrafią cierpliwie ustać nawet przez te zalecane dwie minuty. Ale czym właściwie różnią się obydwie technologie?

Szczoteczka soniczna ma podłużną wąską główkę, która obejmuje parę zębów jednocześnie. Pod tym względem nieco przypomina manualny odpowiednik. Do mycia wykorzystuje fale dźwiękowe. Dzięki tej technologii pasta w połączeniu z wodą rozbijana jest na mikrobąbelki, które docierają do niedostępnych dla włókien szczoteczki obszarów. Jednocześnie końcówka wykonuje ruch wymiatający, dzięki któremu resztki pokarmu wydostają się z przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczka jest bezpieczna zarówno dla dziąseł, jak i dla szkliwa. Modele soniczne w korzystnych cenach znajdziemy tutaj.

Z kolei szczoteczka elektryczna posiada okrągłą główkę, której włókna okalają powierzchnię zęba, dopasowują się do jego kształtu. Wykonuje ona ruch rotacyjny i oscylacyjny. Dzięki temu mechanicznie wymiata nagromadzony osad z każdej strony zęba. Nowoczesne modele szczoteczek rotacyjnych znajdziemy tutaj.

Szczoteczka elektryczna dla dziecka - na co zwrócić uwagę?

Szczoteczka przeznaczona dla dzieci powinna być dość lekka i obudowana gumą, by nie wyślizgiwała się z dłoni w trakcie mycia. Oczywiście im bardziej kolorowy design, tym lepiej, można nawet znaleźć modele ozdobione wizerunkami bohaterów z uwielbianych przez dzieci bajek. Taka szczoteczka z pewnością będzie się cieszyła zainteresowaniem najmłodszych, a przecież o to nam chodzi. Ważna jest także funkcja timera, dzięki której dziecko będzie wiedziało, jak długo należy szczotkować zęby. Czasomierz mają zarówno modele soniczne, jak i elektryczne. Co 30 sekund delikatne wibracje informują, by przejść do kolejnej ćwiartki uzębienia. Dzięki temu dziecko nauczy się dokładnie myć każdy zakamarek szczęki i żuchwy. Jeśli maluch bardzo nie lubi tej czynności, warto zainwestować w model, który łączy się z aplikacją na smartfonie, która uczy szczotkowania przez zabawę. Gra motywuje dziecko do dłuższego mycia, a za dobre efekty nagradza.

Więcej sprzętów RTV i AGD znajdziemy w sklepie internetowym https://www.euro.com.pl/.

Artykuł sponsorowany