Pełen komfort rozrywki. Wybieramy telewizor 65 cali

Optymalny dystans pomiędzy telewizorem a miejscem oglądania przy przekątnej 65 cali powinien wynosić 273 cm. Taki sprzęt idealnie sprawdzi się w większości domów i pozwoli poczuć kinową atmosferę, nic więc dziwnego, że to jeden z najczęściej wybieranych rozmiarów. Skoro zdecydowaliśmy się już na przekątną, podpowiadamy, jakimi jeszcze parametrami kierować się przy zakupie telewizora.

Reklama


Rozdzielczość

Telewizory 65 cali z jednej strony są atrakcyjne cenowo, z drugiej strony dzięki widoczności drobnych detali gwarantują kinowe przeżycia. Nic więc dziwnego, że cieszą się ogromną popularnością. Na co zwrócić uwagę? Tej wielkości telewizory powinny mieć rozdzielczość przynajmniej 4K, a najlepiej 4K Ultra HD, która daje cztery razy większy obraz niż Full HD. Takie parametry dają obraz czystszy i ostrzejszy, z wyraźnymi detalami. 

Technologia wykonania matrycy

Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest technologia wykonania ekranu. Do wyboru mamy LED, QLED, OLED, a także Neo QLED czy mini-LED. Wszystkie te opcje różnią się pomiędzy sobą matrycą. Technologia LED była swojego czasu przełomowa, w tej chwili jednak jest już nieco przestarzała w porównaniu z technologią kropek kwantowych (QLED), które wyróżniają się szerokim spektrum głęboko nasyconych kolorów i lepszym kontrastem, a także poziomem jasności, który pozwala oglądać telewizję nawet przy bardzo wysokim nasłonecznieniu. Jeszcze lepsze są OLED-y. Technologia ta pozwala na tworzenie bardzo cienkich ekranów, które w dodatku można zakrzywiać, by uzyskać efekt przestrzenności obrazu. Poza tym każdy piksel świeci samodzielnie, dzięki czemu udało się uzyskać niezwykle żywe barwy, a także doskonały kontrast i głęboką czerń, choć jasność obrazu jest gorsza niż w QLED-ach. Ostatnio pojawiły się również telewizory Mini LED, które pozwalają uzyskać niemal nieskończony kontrast, a jednocześnie eliminują ryzyko wypalenia pikseli (obecne w telewizorach OLED), a przy tym dają bardzo wysoką jasność (jak QLED-y). Świetnie sprawdzają się także w ciemnych scenach.

Dodatkowe funkcje

Ważny jest nie tylko obraz, ale również dźwięk, dlatego kupując telewizor, warto zwrócić także uwagę na moc głośników. Powinna ona wynosić przynajmniej 20 W. W czasach, gdy coraz więcej osób woli oglądać serwisy streamingowe zamiast zwykłej telewizji, niezbędnym rozwiązaniem jest Smart TV, które umożliwia ich szybką i prostą obsługę. Telewizory Smart TV dają nam cały wachlarz pozycji do obejrzenia, mamy więc zdecydowanie większy wybór filmów i seriali na wieczór. Miłym dodatkiem jest także obsługa głosowa w języku polskim. Dla graczy szczególne znaczenie powinna mieć częstotliwość odświeżania. Najniższa, którą należy brać pod uwagę, powinna wynosić 100-120 Hz. Znaczenie ma także liczba złączy, szczególnie jeśli chcemy podpiąć konsolę czy głośniki. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model ma więcej niż po jednym wyjściu HDMI oraz USB.

Najlepsze modele o przekątnej 65 cali

Sklep RTV Euro AGD przygotował ranking telewizorów 65 cali, jego zwycięzcą został Samsung QLED QE65Q77AAT DVB-T2/HEVC, model, który zyskał największą popularność wśród kupujących ze względu na doskonały stosunek jakości do ceny. Jest to jeden z najtańszych modeli QLED (obecnie kosztuje nieco ponad 3,5 tys. zł). Ta technologia wyświetlania obrazu gwarantuje głęboką czerń i żywe kolory, a przy tym eliminuje ryzyko wypalania pikseli. Najpopularniejszy model Samsunga wyposażony jest w sztuczną inteligencję, której zadanie polega na optymalizacji obrazu i skalowaniu wideo o mniejszej rozdzielczości do jakości zbliżonej do 4K.

Warty uwagi jest także nieco tańszy model LG 65NANO863PA DVB-T2/HEVC, który może się pochwalić wysokim kontrastem, żywymi kolorami, czystością i szerokim zakresem barw, a także szerokim kątem widzenia dzięki nanocząstkom, które absorbują światło o określonej szerokości. Z kolei strefowe wygaszanie pikseli gwarantuje głęboką czerń, a odświeżanie 100 Hz sprawia, że obraz przechodzi płynnie. Obydwa te modele świetnie sprawdzą się jako telewizory dla graczy.