Laptop do biura: przeglądamy najpopularniejsze modele na rynku

Laptop do pracy wcale nie musi być jedną z najdroższych konfiguracji dostępnych na rynku. Szukając notebooka do biura warto zwrócić uwagę na aspekty, które dadzą nam możliwie największą swobodę działania. Solidne wykonanie, bezawaryjność, niska waga i potężna bateria – tego szukamy.

Reklama

Większe i mniejsze korporacje oraz przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z zakupu komputerów stacjonarnych i przerzucają się na laptopy. Dlaczego? Ponieważ gwarantują one większą mobilność. A dziś zwykle pracujemy hybrydowo - kilka dni w biurze, kilka dni w domu. Największą swobodę działania daje nam laptop biurowy. Musi on jednak posiadać kilka cech, na które nie zwracamy większej uwagi przy wyborze urządzenia do grania czy przeznaczonego do codziennego użytku.

Laptop do biura - na co zwrócić uwagę?

O ile zaawansowana i kosztowna konfiguracja ma największe znaczenie w przypadku laptopa gamingowego (musi on sobie poradzić z wymagającymi produkcjami), o tyle jeśli chodzi o urządzenie do pracy biurowej - schodzi to na drugi plan. Dużo ważniejsze pozostają natomiast takie aspekty, jak trwałość (obudowa zrobiona z wysokiej jakości materiałów), niska waga i wytrzymała bateria.

Wszystko to przełoży się na komfort użytkowania poza biurem czy w delegacji. Musimy bowiem pamiętać, iż nie raz i nie dwa staniemy przed koniecznością zabrania laptopa w różne, oddalone od biura miejsca - im bardziej będzie on odporny na ewentualne uszkodzenia oraz mobilny, tym lepiej dla nas.

Przyjrzeć warto się również dyskowi (świetnie sprawdzi się SSD) oraz portom. W tym zakresie praca biurowa może stawiać przed pracownikami przeróżne wyzwania, dlatego złącz powinno być sporo: USB (najlepiej USB-C), HDMI oraz czytnik kart pamięci. Pominąć nie można szybkiej łączności Wi-Fi w standardzie 5 lub 6 oraz różnego rodzaju zabezpieczeń.

Rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo zgromadzonych danych (które w przypadku pracy biurowej mogą być wrażliwe) nigdy za wiele, niemniej dobrze jest zdecydować się takie, które nie utrudnią nam codziennego logowania się do komputera. Rozsądnym kompromisem między bezpieczeństwem a komfortem pozostaje czytnik linii papilarnych.

Laptop do biura - jakie modele wybrać?

W odpowiedzi na pytanie, na jaki konkretnie model się zdecydować, pomocne okazują się różnego rodzaju zestawienia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem przejrzeć choćby jeden ranking laptopów biurowych, np. sprawdź tutaj. To zawsze szereg cennych wskazówek i rad od osób, które doskonale orientują się w temacie i posiadają fachową wiedzę.

Na pierwszym miejscu zestawienia sieci sklepów RTV Euro AGD znalazł się Apple MacBook Air M1 13,3. Największe zalety tego urządzenia to szybkość działania i dysk SSD, niezawodność, wydajna bateria (nawet do 18 godz. pracy na jednym ładowaniu), wysoka jakość wykonania oraz cicha praca. Innymi słowy, wszystko to, czego można wymagać od laptopa do pracy. Jak zaznaczają autorzy zestawienia, to także najlżejszy i najsmuklejszy laptop w portfolio Apple.

Na kolejnych miejscach znalazły się natomiast HP 15s-eq2202nw 15,6 oraz ASUS X515EA-BQ1445W 15,6. To nieco tańsze modele (oba kosztują poniżej 3 tys. zł), które mogą pochwalić się wyjątkowo atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny. HP 15s-eq2202nw 15,6 cechuje przede wszystkim uniwersalność, a codzienną pracę ułatwi dedykowana klawiatura numeryczna. Nieco do życzenia pozostawia plastik, z którego został wykonany, niemniej przyglądając się podzespołom - nie zauważymy żadnych oszczędności.

Z kolei w przypadku laptopa ASUS X515EA-BQ1445W 15,6 uwagę warto zwrócić na matową matrycę, która pozwala na swobodne korzystanie z laptopa na świeżym powietrzu oraz w bardziej nasłonecznionych pomieszczeniach. Wysoko w zestawieniu najlepszych laptopów roku 2022 znalazły się ponadto takie modele, jak Apple Macbook Pro M1 13,3 - to najdroższy notebook, kosztujący 6 799 zł; więcej podobnych modeli znajdziesz tutaj, HP Pavilion 15-eg1152nw 15,6, Lenovo IdeaPad 3 15IIL05 15,6 oraz Acer Aspire 3 A315-56-55MF 15,6.

Zwycięzca rankingu, Apple Macbook Air M1 13,3, nie jest jednak jednym modelem z tej rodziny, który można polecić. Rodzina Apple jest bowiem wyjątkowo liczna, o czym możemy przekonać się tutaj. Różniące się od siebie procesory, dyski o większej bądź mniejszej pojemności - każdy znajdzie coś dla siebie.

Trafnie dobrany przenośny komputer nie tylko wyraźnie ułatwi nam pracę oraz wykonywanie codziennych obowiązków, ale również zrobi dobre wrażenie na klientach. Co więcej, sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w podróży, których w przypadku wielu zawodów trudno uniknąć. A o tym, że komfort pracy przekłada się na jej wydajność, zapewne nie trzeba nikogo przekonywać.

 

Artykuł sponsorowany