Koniec z kurzem! Jaki rodzaj odkurzacza sprawdzi się najlepiej w twoim domu?

Zepsuł nam się odkurzacz? Planujemy zakupić bardziej nowoczesny model? Mamy dość odkurzania i wolelibyśmy zlecić tę pracę robotowi? Podpowiadamy, jaki model wybrać, by czynność była jak najmniej uciążliwa.

Trudno wyobrazić sobie sprzątanie bez odkurzania. Niemal każdy z nas posiada w domu urządzenie, które pozwala pozbyć się kurzu z podłogi. Czasem jednak nie spełnia ono naszych wymagań. Ma za krótki kabel, jest ciężkie, głośno działa, ma niską moc ssania lub po prostu już nie działa jak dawniej. Dla większości z nas już samo sprzątanie jest dość uciążliwe, nie pozwólmy więc, by dodatkowo utrudniał nam je sprzęt. Pora zatem przejrzeć dostępne na rynku odkurzacze.

Odkurzacz pionowy

Tego typu odkurzacze pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Mają mnóstwo zalet. Większość z nich działa bezprzewodowo, zamiast kabla jest ładowany akumulator. Są dużo poręczniejsze i lżejsze niż tradycyjne odkurzacze. Część z nich ma także funkcję mycia, a więc nie trzeba dwa razy wykonywać podobnej czynności. Odkurzacze pionowe wyposażone są także w liczne akcesoria, które umożliwiają dodarcie do trudno dostępnych miejsc czy wyczyszczenie tapicerek. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu? Interesować nas powinien czas pracy na naładowanym do pełna akumulatorze, napięcie akumulatora (najlepsze sprzęty mają od 15 do 20 V) i waga odkurzacza. Zwróćmy także uwagę na to, czy dany model wyposażony jest w funkcję mopowania i akcesoria do czyszczenia tkanin. Warto też sprawdzić wielkość pojemnika na brudy i poziom generowanego hałasu.

Odkurzacz tradycyjny

Jeśli wolimy pozostać przy znanym urządzeniu, może nas zainteresować odkurzacz bezworkowy. Jak sama nazwa wskazuje, nie trzeba w nim wymieniać worka. Gdzie w takim razie zbierają się brudy? W pojemniku, który opróżniamy i myjemy. Przeważnie jego pojemność wynosi od 1 do 2 l, choć zdarzają się modele z dużo większymi.

Jeśli zdecydujemy się jednak na odkurzacz workowy, sprawdźmy, jakie worki należy kupować do danego modelu: papierowe, syntetyczne czy tekstylne. Poza tym interesować nas powinna moc wyjściowa (najlepiej pomiędzy 800 a 1000 W). Długość kabla musi być dostosowana do wielkości naszego mieszkania. Oczywiście możemy korzystać z przedłużacza, ale jednak bardzo utrudnia to swobodne odkurzanie. Sprawdźmy również poziom hałasu, lepiej nie przekonywać się o tym dopiero w domu. Najcichsze odkurzacze generują między 50 a 65 dB, ale istnieją również naprawdę głośne urządzenia (90 dB). Przeważnie wynika to z bardzo dużej moc ssania, rozważmy jednak, czy rzeczywiście potrzebujemy takiego urządzenia. Niektóre modele mają także funkcję prania, która pozwoli nam na przykład wyczyścić kanapę.

Robot sprzątający

Ogromną popularnością cieszą się roboty sprzątające. Takie urządzenie odkurzy za nas samo. Wystarczy pozbierać rzeczy leżące na podłodze i uruchomić sprzęt przy pomocy aplikacji. Po pierwszym włączeniu robot sprzątający tworzy mapę naszego mieszkania. Dzięki temu możemy później wyznaczać mu konkretne pomieszczenia lub niewielkie obszary, które ma posprzątać. Włączymy go również zdalnie, by po powrocie do domu zastać poodkurzaną podłogę. Robot doskonale sprawdza się w mieszkaniach, w których żyją zwierzęta. Jak wiadomo, pozostawiają one sporo sierści, przez co podłoga wymaga ciągłego odkurzania. Tymczasem robot posprząta za nas!

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Powiązane porady