Reklama

Jak obliczyć zużycie prądu? Ile zużywa telewizor, lodówka i inne sprzęty domowe?

Co do zasady, najwięcej prądu pobierają sprzęty, które podgrzewają się do wysokich temperatur. Będzie to np. bojler elektryczny, kuchenka indukcyjna, piekarnik czy czajnik elektryczny. Dokładny pobór mocy zależy od czasu używania i konkretnego sprzętu. Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej poszczególnych urządzeń domowych?

Reklama

Jak obliczyć zużycie prądu?

Koszt korzystania z urządzeń elektrycznych obliczymy na dwa sposoby.

Skorzystaj z faktury za prąd, żeby ustalić dokładny pobór energii

Roczne zużycie energii można obliczyć w łatwy sposób z pomocą faktury za prąd. Wystarczy zebrać rachunki z całego roku, z każdego spisać ilość kWh, a następnie dodać je do siebie. Ilość potrzebnych faktur za prąd zależy od okresu rozliczeniowego (może on wynosić np. 2 miesiące lub pół roku). Należy również zwrócić uwagę na różnicę między fakturą a prognozą!

Nie pozwoli to na ustalenie, ile prądu zużywają konkretne sprzęty, ale pomoże w określeniu dokładnego zużycia w gospodarstwie domowym. Dodatkowo można podzielić wynik przed 365 dni i sprawdzić średni, dzienny pobór prądu.

Oszacuj zużycie energii elektrycznej urządzeń w Twoim domu

Wzór, który jest potrzebny do oszacowania zużycia energii elektrycznej przez konkretne sprzęty:

moc urządzenia * czas pracy : 1000 = pobór mocy w kilowatogodzinach

Do obliczenia zużycia w ciągu tygodnia należy wynik pomnożyć razy 7; w ciągu miesiąca razy 31; analogicznie w ciągu roku, razy 365.

Przykładowo czajnik elektryczny o mocy 2200 W, który pracuje 15 minut, zużyje 0,55 kWh dziennie. W ciągu roku będzie to natomiast 200,75 kWh. Roczny koszt korzystania z takiego czajnika może wynieść nawet ponad 150 zł.

Ile wynosi cena energii elektrycznej?

Koszt 1 kWh energii elektrycznej w 2022 roku będzie różny przez to, że akcyza i stawka VAT zostały obniżone na kilka miesięcy. Od stycznia do maja prąd będzie tańszy i jego średni koszt wyniesie około 80 gr za 1 kWh. W kolejnych miesiącach kwota ta podniesie się do około 90 gr.

Powyżej podane stawki zakładają całościową cenę energii, wraz z dostarczeniem jej do domów.

Czym jest klasa energetyczna urządzenia?

Klasa energetyczna określa energooszczędność danego sprzętu. Od marca 2021 roku funkcjonuje ona w nowej skali, od A (najbardziej ekologiczna) do G (największy pobór energii elektrycznej). Im wyższa skala danego sprzętu, tym mniej prądu zużywa.

Warto pamiętać, że ostateczny pobór mocy jest zależny również od innych czynników. Przy zakupie energooszczędnych sprzętów nie należy polegać na samej klasie energetycznej. Przykładowo przy zakupie telewizora wpływ na zużycie energii elektrycznej będą miały między innymi:

  • rodzaj matrycy,
  • wielkość ekranu,
  • moc głośników,
  • jasność ekranu.

Ile mocy pobierają Twoje sprzęty? Dzienne a roczne zużycie energii

Które sprzęty zużywają najwięcej energii? Ile nas to kosztuje? Sprawdzamy na wybranych przykładach.

Ile prądu zużywa lodówka

Lodówka pracuje 24 godziny na dobę, dlatego warto kupić urządzenie, które będzie energooszczędne. Pozwoli to znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Na pobór prądu mogą mieć również wpływ wielkość sprzętu, ustawiona temperatura, ilość jedzenia w środku, częstotliwość otwierania lodówki itp.

Zużycie energii elektrycznej przez lodówkę o klasie energetycznej E wyniesie około 240 kWh w ciągu roku. Koszt korzystania z takiego sprzętu to około 200 zł. Lodówka "Side by Side", która jest znacznie większa może pobierać nawet 450 kWh. Roczny koszt podniesie się wtedy do 400 zł.

Płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna to bardzo energochłonny sprzęt. Trudno obliczyć dokładne zużycie energii elektrycznej przy korzystaniu z tego sprzętu, ponieważ zależy ono od ustawionej temperatury, ilości wykorzystywanych palników, czasu ich włączenia, mocy każdego palnika, rodzaju garnków i patelni.

Przykładowo używanie jednego palnika o mocy 1800 W przez godzinę równa się wykorzystaniu 1,8 kWh. Koszt prądu wyniesie około 1,5 zł. Jeżeli cała płyta indukcyjna o mocy 7200 W jest używana przez godzinę, pobierze ona 7,2 kWh. Za korzystanie z urządzenia zapłacimy około 6 zł.

Ile prądu zużywa zmywarka

Zmywarka o klasie energetycznej E, którą włączamy co 2-3 dni, w trybie ekologicznym pobiera 95 kWh na rok. W takim przypadku koszt zmywania naczyń wyniesie około 80 zł.

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny

Zużycie energii elektrycznej przez czajnik może być bardzo różne. Urządzenia te posiadają dużą moc grzałki - może ona wynosić od około 1500 W do aż 3000 W.

Sprzęt włączany na pół godziny dziennie o mocy 1500 W zużyje 0,75 kWh, jego odpowiednik z większą mocą pobierze już 1,5 kWh. Po pomnożeniu przez 365 dni uzyskamy odpowiednio 273,75 kWh i 547,5 kWh. Takie zużycie prądu może nas kosztować ponad 200 zł lub ponad 400 zł przy wersji o większej mocy.

Ile prądu zużywa kuchenka mikrofalowa

Zużycie energii elektrycznej w przypadku kuchenki mikrofalowej jest bardzo małe. Urządzenie o mocy 800 W, które pracuje 15 minut dziennie pobiera 0,12 kWh. W ciągu roku będzie to 43,8 kWh. Za taką ilość kilowatogodzin zapłacimy około 35 zł.

Ile prądu zużywa telewizor

Telewizor, który jest włączony niecałe 3 godzinny dziennie zużyje rocznie:

  • około 150 kWh, jeżeli ma 55 cali,
  • około 170 kWh , jeżeli ma 70 cali.

W pierwszym przypadku zapłacimy około 120 zł, w drugim 140 zł.

Ile prądu zużywa pralka

W pralce dużo prądu zużywa grzałka. Jeżeli wstawimy pranie na wyższą temperaturę pobór mocy będzie znacznie większy. Oprócz niższej temperatury, energię elektryczną można zaoszczędzić przez włączanie tylko wypełnionego urządzenia. Pralka ma często specjalny tryb nazywany "eko". Pozwoli on zaoszczędzić nie tylko sporo prądu, ale również wody.

Pralka z klasą energetyczną C może zużywać 60 kWh na 100 prań. Ich koszt wyniesie około 50 zł. W przypadku niższej klasy - E, przy 100 cyklach prania zużyjemy 80 kWh. Kosztuje to ponad 60 zł.

Co zużywa najwięcej prądu?

W każdym gospodarstwie domowym urządzenia mogą pobierać różne ilości prądu. Wśród tych, które mogą być najmniej ekologiczne są: płyta indukcyjna, piekarnik i lodówka.

Ile dziennie zużywa się prądu w domu?

Najłatwiejszym sposobem na obliczenie dziennego zużycia prądu gospodarstwa domowego jest wykorzystanie zużycia, które znajduje się na fakturze. Zużycie energii elektrycznej z jednego okresu rozliczeniowego wystarczy podzielić przez konkretną liczbę dni, które się w nim znajdują.

Co zrobić, żeby obniżyć rachunki za prąd?

Jeżeli posiadasz dużo sprzętów domowych i nie możesz pobierać mniej prądu, koszt energii elektrycznej możesz obniżyć na inne sposoby.

  • Zmiana sprzedawcy prądu - ceny 1 kWh różnią się od siebie w zależności od miasta, w którym się znajdujemy. W niektórych miejscowościach zmiana sprzedawcy prądu może pozwolić na znaczne obniżenie rachunków. Dostępne oferty można sprawdzić w porównywarce Rachuneo lub poznać je po kontakcie ze specjalistą przez czat, infolinię lub maila.
  • Fotowoltaika - inwestycja w panele słoneczne to dość duży wydatek, jednak pozwala na korzystanie z darmowej energii elektrycznej. Dodatkowo, montując fotowoltaikę można skorzystać z wielu dopłat i dofinansowań, np. ulga termomodernizacyjna, program Czyste Powietrze lub Mój Prąd.
  • Zmiana taryfy prądu - zmiana taryfy prądu najbardziej opłaca się osobom, które mogą zaplnować swoje zużycie, w taki sposób żeby duża część energii była pobierana w nocy, w godzinach pozaszczytowych lub w weekendy. Wynika to z tego, że w taryfie G12 są 2 stawki za energię elektryczną - jedna niższa i druga wyższa. Dotyczy to szczególnie osób, które posiadają sprzęty o dużej mocy, np. samochód elektryczny czy bojler.
materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama