Jak bezpiecznie i skutecznie wyczyścić laptop, monitor i tablet?

Sprzętów elektronicznych używamy niemal każdego dnia, oczywiste jest więc, że jak każdy inny przedmiot, ulegają one zabrudzeniu. Szczególnie jeśli zdarza nam się nad nimi jeść czy dotykać je brudnymi rękami. Tymczasem, przede wszystkim ze względu na strach przed uszkodzeniem sprzętu, robimy to rzadko albo wcale. Jak zatem bezpiecznie wyczyścić laptop, monitor czy tablet?

Reklama

Czyszczenie elektroniki

Klawiatura laptopa czy taka do komputera stacjonarnego należą do najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów w naszych domach. Wiele osób zapomina, że należy je raz na jakiś czas wyczyścić. Część z nas nie robi tego ze strachu przed uszkodzeniem sprzętu. Tymczasem na klawiaturze zbiera się kurz, a jeśli jemy przy komputerze, między klawisze wpadają okruszki, a na nich pozostają tłuste odciski naszych palców. Kurz unoszący się w pomieszczeniu osiada nie tylko na zewnątrz, ale dostaje się również do środka przez otwory wentylacyjne. Brudzą się nie tylko klawiatury, ale również monitory czy tablety. Jak czyścić tego typu urządzenia bezpiecznie i skutecznie, by móc zachować higienę podczas codziennego korzystania ze sprzętów?

Jak przygotować się do czyszczenia laptopa?

Jak wyczyścić laptopa, by go nie uszkodzić? Czyszczony sprzęt oczywiście powinien być odłączony od źródła zasilania. Jeśli to możliwe, powinniśmy z niego również wyjąć baterię. Nawet niewielka ilość wody może doprowadzić do zwarcia lub uszkodzić części. Następnie należy przygotować ściereczki nasączone specjalistycznym preparatem do czyszczenia sprzętów elektronicznych lub ścierkę z mikrofibry i preparat w spreju. Będziemy również potrzebowali puszkę ze sprzężonym powietrzem, wykałaczki, patyczki higieniczne oraz miękki pędzel.

Czyszczenie urządzeń

Najpierw zamiećmy pędzlem kurz z powierzchni, następnie całość przetrzyjmy chusteczką nasączoną specjalnym preparatem. Można również użyć takiego preparatu w skaju, pamiętajmy jednak, by nie rozpylać go bezpośrednio na laptopy czy inne sprzęty elektroniczne. Dzięki właściwościom antystatycznym preparatu nie przyciąga cząsteczek kurzu, więc sprzęt na dłużej pozostanie czysty. Klawiaturę można wyczyścić wpuszczając pod klawisze sprzężone powietrze. Przy tej czynności można się posiłkować wykałaczką - klawisze możemy delikatnie poważyć, nie starajmy się jednak ich wyciągać.

Do pozamiatania okruszków i kurzu, które się wydostaną spod przycisków, posłuży nam pędzel. Można również odkurzyć je odkurzaczem. Przestrzeń między klawiszami wyczyśćmy patyczkami higienicznymi. Do czyszczenia laptopa pod żadnym pozorem nie należy używać zmoczonej ścierki czy gąbki. Jeśli zalejemy komputer, pozostanie nam oddać go do wyczyszczenia i naprawy w profesjonalnym serwisie.

Kurz osadza się nie tylko na powierzchni, ale również dostaje się do wnętrza sprzętów, a zanieczyszczenia mogą sprawić, że przestaną prawidłowo działać, na przykład możemy mieć problem z naładowaniem urządzenia. Dlatego co jakiś czas należy czyścić sprzężonym powietrzem otwory wentylacyjne, zasilania i porty.

Czyszczenie ekranów

Brudzą się również monitory. Pamiętajmy, by nie pryskać na nie środkami do czystości (np. płynem do mycia szyb). Przede wszystkim zaopatrzmy się w środki czyszczenia monitorów, ich jednak także nie można używać bezpośrednio na matrycę, gdyż możemy ją uszkodzić, szczególnie jeśli krople płynu dostaną się pod ramkę ekranu. Należy zatem spryskać środkiem ściereczkę z mikrofibry, a następnie delikatnie przetrzeć ekran monitora, laptopa lub tabletu. 

Artykuł sponsorowany