Cappuccino jak z włoskiej kawiarni? Możesz zrobić je w domu

Kto z nas nie lubi wizyt w kawiarni? To jednak kosztowna rozrywka, mało kto może sobie pozwolić, by pić kawę od baristy każdego ranka. Na szczęście możemy ją do woli zaparzać we własnym domu. Współczesne ekspresy umożliwiają robienie nie tylko czarnej kawy, ale także cappuccino i innych mlecznych napojów jak z kawiarni.

Kawa jak od baristy we własnym domu

Automatyczne ekspresy do kawy stały się must have w okresie pandemii, kiedy w wyniku lockdownu zamknięte zostały nasze ulubione kawiarnie. Polacy przekonali się, że nie muszą korzystać z usług baristów, by napić się wyśmienitego napoju, nawet tych kaw, które wymagają spienienia mleka, dlatego nie minęła moda na własne urządzenia. Tylko jaki ekspres wybrać? Przecież na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli.      

Automatyczny ekspres ciśnieniowy

Producenci ekspresów prześcigają się w wymyślaniu ulepszeń. Kolorowy i dotykowy wyświetlacz czy możliwość parzenia dwóch kaw mlecznych jednocześnie to już standard w tych najdroższych modelach. Jednak nie to jest najważniejsze. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na to, czy dobiera temperaturę parzenia oraz pod jakim ciśnieniem parzy kawę. Ważny jest także młynek. Ten ceramiczny co prawda nie zmienia smaku kawy, ale szybciej może wymagać naprawy. Z kolei stalowy będzie trwalszy, ale jeśli parzymy wiele kaw pod rząd, może wpływać na smak napoju. Ważny jest także sposób czyszczenia i konserwacji urządzenia - powinien być jak najmniej uciążliwy. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, czy dany ekspres wyparza układ mleczny po każdym użyciu. Ciekawe rozwiązanie oferuje Philips, który stworzył serię LatteGo. W tych modelach dzbanek na mleko składa się z zaledwie dwóch części (bez rurek), które w parę sekund przepłuczemy pod bieżącą wodą lub umyjemy w zmywarce. Warte polecenia są także ekspresy do kawy Krups, Siemens i DeLonghi.

Ekspres kapsułkowy

Ciekawą alternatywą dla ekspresów automatycznych są te kapsułkowe. Zamiast ziaren kupujemy kapsułki, w których zamknięta jest świeżo zmielona kawa. W parę sekund przyrządzimy espresso, lungo, a nawet kawy mleczne. Te oczywiście nie będą miały pianki, gdyż w kapsułkach jest dodane mleko w proszku, dlatego warto wybrać model wyposażony w dodatkowy spieniacz do mleka. Zaletą tego urządzenia jest fakt, że zajmuje bardzo mało miejsca. Ekspres kapsułkowy jest banalnie prosty w obsłudze, dlatego już po paru minutach od wyjęcia go z pudełka, możemy zacząć zaparzać ulubione kawy.

Do zabudowy czy wolnostojący?

Jeśli remontujemy kuchnię lub jesteśmy na etapie budowy domu, warto pomyśleć, czy nie przyda nam się ekspres do zabudowy. Takie rozwiązanie świetnie wygląda. Uwzględniając w zabudowie kuchni miejsce na to urządzenie, uzyskamy efekt nieskazitelnego porządku. Pod względem działania czy jakości parzonego napoju właściwie niczym się nie różni od tego wolnostojącego. Z kolei ekspres wolnostojący będzie rozwiązaniem tańszym, poza tym jest bardziej popularny, zyskujemy więc większy wybór modeli. Będziemy musieli jednak przeznaczyć na niego specjalne miejsce na blacie, co oznacza mniejszą przestrzeń roboczą na gotowanie.

Jeśli zastanawiamy się, jaki ekspres do kawy kupić, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów sklepu RTV Euro AGD, którzy stworzyli niezależny ranking najlepszych ekspresów do kawy w 2022 r.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Powiązane porady