Reklama

50, 55 czy 75 cali? Podpowiadamy, jak wybrać telewizor w odpowiednim rozmiarze

Wybór właściwego modelu telewizora nie jest łatwą sprawą. Liczą się tu nie tylko parametry techniczne sprzętu, ale także dobór właściwego rozmiaru ekranu. Jak kupić telewizor, który pozwoli na komfortowe oglądanie ulubionych filmów, programów czy seriali? Zobacz nasze wskazówki.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Współczesna technologia pozwala na produkcję płaskich modeli telewizorów bezramkowych. Ich wygląd oraz specyficzny kształt przyzwyczaił nas do częstego sięgania po duże ekrany. Czy ich wielkość w praktyce wiąże się z lepszym odbiorem? Sprawdź, jaki telewizor wybrać, biorąc pod uwagę rozmiar wyświetlacza.

Co oznaczają cale?

Liczba cali podana w specyfikacji oznacza długość przekątnej ekranu telewizora. Dla uproszczenia, można przyjąć, że 1 cal odpowiada długości 2,5 cm. To jasne, że im większa liczba cali, tym większy ekran. Ale czy to będzie wiązać się z wygodą użytkowania?

Jak wybrać właściwy rozmiar ekranu telewizora?

Najważniejszą kwestią są umiejscowienie telewizora, odległość od sofy czy fotela, z którego będziemy oglądać filmy, a także użyta w ekranie technologia. Jak to wszystko połączyć? Oto kilka zasad.

Pierwsza z nich mówi o tym, że dla komfortowego odbioru i by nie męczyć oczu, należy telewizor umiejscowić tak, by objąć go wzrokiem w całości. Dla odpowiedniego ustawienia ekranu warto trzymać się zasady, że odległość sofa-ekran powinna mieć długość 2-4 razy tyle, co szerokość ekranu telewizora. Niektórzy specjaliści proponują, aby sprzęt umieścić w odległości trzech długości przekątnej ekranu telewizora. W tym celu przyjmij, że na każdy cal przypada 7,5 cm - np. 50 calowy telewizor należy umiejscowić w odległości 3,75 m (375 cm).

Najlepsze doznania wizualne osiągniemy, kiedy weźmiemy pod uwagę technologię wyświetlacza. Posiadacze ekranów Full HD powinni umieścić sofę zgodnie z zasadą: na jeden cal przekątnej ekranu przypada ok. 4 cm odległości od telewizora, a dla Ultra HD - ok. 2 cm. Stawiając siedzisko - sofę, fotel czy narożnik, z którego będziemy oglądać telewizję, weź pod uwagę powyższe wyliczenia.

50, 55 czy 75 cali? Wybierz telewizor odpowiedni dla ciebie

●       telewizory 50 cali

Telewizor 50 cali to jeden z najczęściej wybieranych wariantów do salonów i pomieszczeń. Najlepsze telewizory 50 cali odznaczają się wyrazistym obrazem, pełnym detali i głębi koloru. Aby komfortowo z nich korzystać, należy ustawić je w odległości 1,9 m od sofy.

●       telewizory 55 cali

Odbiorniki tego typu, nawet te najlepsze telewizory 55 cali, niemal nie różnią się jakością i wygodą odbioru od poprzedników. Są to wciąż jedna z najbardziej uniwersalnych modeli, które sprawdzą się zarówno w pokoju dziennym, sypialni czy salonie. Zwróć uwagę na to, czy mają dołączony mechanizm do montowania na ścianie, czy też są przeznaczone do postawienia na półce. Optymalna odległość telewizora 55-calowego od miejsca oglądania powinna wynosić ok. 2,1 m.

●       telewizory 75 cali

Najlepsze telewizory 75 cali są jak mini kino w domu. Ogromny ekran o przekątnej długości blisko 190 cm potrafi dostarczyć niesamowitych wrażeń wizualnych i słuchowych. Modele 75-calowe posiadają jeszcze bardziej zaawansowane funkcje dźwięku i obrazu niż standardowe, czyli mniejsze telewizory. Aby w pełni móc korzystać z ich mocy i możliwości, powieś go na dużej ścianie w salonie.

Masz już swój typ? Oprócz rozmiaru ekranu, weź pod uwagę zakup dobrego tunera i przeczytaj ranking dekoderów DVB-T2.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama