Reklama

Sprawdzone sposoby na czystą i pachnącą zmywarkę

Zmywarka to bez wątpienia jedno z tych urządzeń, które znacznie ułatwiają nam życie. To dzięki zmywarce nie tracimy czasu na ręczne zmywanie naczyń. Jednak, gdy często używamy zmywarki, w jej zakamarkach gromadzą się resztki jedzenia, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Jak dbać o zmywarkę, by zawsze była czysta i pachnąca? Podpowiadamy kilka sprawdzonych trików.

Reklama

Regularne czyszczenie

Regularnie używana zmywarka wymaga również regularnego i dokładnego czyszczenia. Najlepiej robić to raz w miesiącu używając środków przeznaczonych do czyszczenia zmywarek. Na początek opróżniamy urządzenie ze wszystkich koszy, a następnie moczymy je w ciepłej wodzie z dodatkiem środka do czyszczenia zmywarek (dzięki temu brud lepiej zejdzie). Za pomocą szczoteczki do zębów czyścimy wszystkie zakamarki zmywarki.

Wyciągamy filtry urządzenia, metalowe kratki i inne elementy, które da się wyjąć. Moczymy je w wodzie z dodatkiem środka do czyszczenia zmywarek, a na koniec usuwamy z nich brud i płuczemy. Podobnie postępujemy z koszyczkami. Następnie za pomocą gąbki i detergentu czyścimy dokładnie całe wnętrze zmywarki. Na koniec wkładamy wszystkie elementy do urządzenia i nastawiamy zmywarkę na mycie w najwyższej temperaturze.

Usuwamy resztki jedzenia

Po każdym myciu naczyń powinniśmy usunąć ze zmywarki resztki jedzenia, które są przyczyną powstawania przykrych zapachów, jak i rozwoju pleśni. Pamiętajmy o tym szczególnie, jeśli nie używamy zmywarki codziennie, ponieważ brud może zaschnąć na ściankach zmywarki. Jeśli chcemy zapobiec gromadzeniu się nadmiernej ilości resztek jedzenia w zmywarce, warto opłukać naczynia wodą przed włożeniem ich do urządzenia.

Wietrzenie zmywarki

By z naszej zmywarki nie wydobywał się nieprzyjemny zapach, powinniśmy pamiętać o jej wietrzeniu. Należy robić to po każdym skończonym myciu. Wystarczy otworzyć zmywarkę na 15 minut. Wcześniej warto usunąć z niej resztki jedzenia. Takie działanie pozwoli zapobiec rozwojowi bakterii oraz pleśni.

Zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów

Przed włączeniem zmywarki warto umieścić w niej odświeżacz. Pozwoli zapobiec on powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Świetnie sprawdzą się naturalne odświeżacze, na przykład suszone plasterki cytrusów, które nie tylko nadadzą zmywarce świeżego zapachu, ale także pomogą usunąć osad z urządzenia.

Wybór odpowiednich tabletek do mycia naczyń

Ostatnia kwestia to wybór odpowiednich tabletek do mycia naczyń. Nie żałujmy pieniędzy na dobrej jakości produkt. Tabletki do zmywarki powinny dobrze usuwać brud, a także zawierać substancje, które będą dbać o wnętrze urządzenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama