Reklama

Jak wyczyścić piekarnik?

Ciasta, pieczenie, wykwintne dania. Do ich przygotowania często wymagany jest piekarnik. Każdy z nas wie, że łatwo w nim o zabrudzenia. Jak wyczyścić piekarnik? Jak czyści się piekarnik? Czym można czyścić piekarnik? Odpowiedź znajdziesz w naszej poradzie.

Niezastąpiona woda z octem

W każdej kuchni nie może zabraknąć octu, który pomaga nie tylko w przygotowaniu pysznych potraw, ale i w czyszczeniu.

Sposób ten nadaje się idealnie do czyszczenia rusztów, blach i ścianek piekarnika. Wystarczy, że przetrzesz wnętrze (bez spodu) piekarnika, ruszta czy blachy, ściereczką z mieszanką wody i octu, a następnie rozgrzejesz piekarnik do 160 stopni Celsjusza. Gdy piekarnik już się rozgrzeje, pozostaw go na 5 minut, a następnie otwórz drzwiczki, aby wystygł.

Po wystygnięciu przetrzyj wszystko mokrą szmatką. Jeżeli zabrudzenia pozostaną, koniecznym będzie użycie środków chemicznych.

Gałki i drzwiczki

Do wyczyszczenia gałek użyj szczoteczki do zębów i płynu do mycia naczyń. Najlepiej takiego, który doskonale radzi sobie z tłuszczem. Wystarczy, że do miseczki wlejesz trochę gorącej wody, dodasz kilka kropel płynu do mycia naczyń, a będziesz miał świetny preparat do czyszczenia gałek piekarnika.

Jeżeli chodzi o drzwiczki, musisz używać delikatnej szmatki. To wszystko po to, aby nie zarysować szyby. Kto chciałby oglądać wnętrze piekarnika przez zarysowane szkło!?

Aby doskonale wymyć drzwiczki i szybę w piekarniku użyj sody oczyszczonej z ciepłą wodą. Sodę wcześniej rozmieszaj w miseczce z ciepłą wodą (ilość sody jest zależna od poziomu zabrudzeń), następnie gąbką wymyj drzwiczki i szybę w piekarniku. Jeśli chcesz, aby twoja szyba w piekarniku lśniła, spryskaj ją z dwóch stron octem, a następnie wypoleruj przy użyciu wilgotnej ściereczki.

Jak wyczyścić dno piekarnika?

Jeśli do dna piekarnika przykleiły się resztki z poprzednich kulinarnych poczynań, pod żadnym pozorem nie usuwaj ich ostrymi przedmiotami! Możesz uszkodzić dno piekarnika, co wpłynie na późniejsze grzanie dolnej płyty!

Wystarczy, że użyjesz sody oczyszczonej i octu. Najpierw wyczyść piekarnik zmiotką, aby pozbyć się luźnych paprochów. Następnie, wysyp na dno sodę oczyszczoną (ilość zależna od poziomu zabrudzeń), zalej wszystko niewielką ilością octu - tak, aby na dnie piekarnika wystąpiła znana reakcja chemiczna połączenia octu z sodą oczyszczoną - piana.

Zostaw wszystko na półtorej godziny, a następnie wyczyść wszystko przy użyciu wilgotnej szmatki.

Co z zawiasami?

Z zawiasami w piekarniku sprawa się nieco komplikuje. Ale bez obaw! Aby dobrze wyczyścić zawiasy, użyj wilgotnej szmatki. Nic więcej nie potrzeba. Używając domowych sposobów na ich wyczyszczenie, możesz je zniszczyć, a co za tym idzie, zaczną skrzypieć i "ciężko chodzić".

Jeżeli na zawiasach pojawiły się trudne do usunięcia zabrudzenia, użyj profesjonalnych środków do czyszczenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama