Jak wyczyścić okap z tłuszczu?

Tłuszcz zalegający na okapie to prawdziwa zmora wszystkich gotujących osób. Urządzenie jest niezastąpione, ale wraz z nieprzyjemnymi zapachami, wciąga też wilgoć, drobiny tłuszczu, kurz czy opary z kuchenki. Nic dziwnego, że szybko osiada na nim tłusta warstwa brudu, która nie tylko psuje wizerunek kuchni, ale przede wszystkim jest bardzo niehigieniczna. Okazuje się jednak, że czyszczenie kratki, filtrów i obudowy okapu wcale nie jest tak trudne i czasochłonne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut.

Jak myć okap kuchenny?

Regularne mycie okapu kuchennego (raz na 1-2 tygodnie) sprawia, że na urządzeniu nie osadza się uporczywy brud. Do czyszczenia wystarczy nam więc woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Okap trzeba dokładnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Przed czyszczeniem urządzenia, koniecznie powinno się je odłączyć od zasilania.

Jak pozbyć się tłustych zabrudzeń z okapu?

Zaschniętej i grubej warstwy tłustego brudu pozbędziemy się za pomocą oleju lub oliwy z oliwek. Może się to wydawać dziwne, ale nic lepiej nie rozpuszcza tłuszczu niż tłuszcz. Olej wystarczy nanieść na ściereczkę i dokładnie rozprowadzić na kratce (trzeba ją oczywiście wypiąć z urządzenia) oraz obudowie okapu, a dla lepszego efektu nakryć szmatką namoczoną w gorącej wodzie. Po kilku minutach zabrudzenia trzeba jeszcze przetrzeć szorstką stroną gąbki. Po tym zabiegu resztki brudu z łatwością zbierzemy za pomocą papierowego ręcznika. Okap będzie czysty i lśniący.

Czyszczenie okapu za pomocą octu

Pomocny w walce z tłuszczem na okapie będzie też roztwór wody i octu (w proporcji 1:1). Mieszankę najlepiej wlać do pojemnika z atomizerem i obficie spryskać nią zabrudzoną kratkę okapu, a po 10-15 minutach przetrzeć szorstką stroną gąbki. Jeśli urządzenie było mocno zabrudzone, czynność trzeba będzie powtórzyć. W ten sam sposób można wyczyścić także obudowę okapu. Na zakończenie urządzenie należy wypolerować miękką ściereczką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama