Jak odkamienić ekspres do kawy?

Utrzymanie ekspresu do kawy w czystości i jego regularne odkamienianie jest bardzo ważne, ponieważ wtedy kawa smakuje najlepiej. Z tym zadaniem idealnie poradzi sobie kwasek cytrynowy lub ocet. Domowe sposoby zawsze przynoszą najlepsze efekty, a ty przez długi czas będziesz mógł cieszyć się wybornym smakiem kawy każdego poranka! Jak odkamienić ekspres do kawy? Podajemy najlepsze sposoby.

Dlaczego należy odkamieniać ekspres?

To bardzo ważna czynność, ponieważ kamień może znacząco wpłynąć na pracę urządzenia, a nawet doprowadzić do jego zniszczenia. Ponadto kawa również straci swój smak oraz aromat. Nieodkamieniony ekspres pobiera więcej wody oraz pracuje znacznie wolniej, co jest bardzo nieekonomiczne. Zatem, co ile należy odkamieniać urządzenie? Przyjmuje się, że optymalnym czasem jest powtarzanie czynności co dwa lub trzy miesiące. Wszystko zależy też od tego, ile kaw dziennie pijesz.

Odkamienianie ekspresu do kawy: Za pomocą octu

Ocet jest świetnym preparatem, który bez problemu usunie kamień z ekspresu. Ponadto jest naturalny i nie zawiera toksycznych substancji. Poniżej, krok po kroku, sposób na odkamienianie ekspresu.

Reklama

  1. Na początku przeczyść dokładnie filtr oraz pojemnik do kawy.
  2. Następnie przygotuj roztwór potrzebny do odkamienienia urządzenia. Wystarczy, że wymieszasz ocet i wodę (w proporcjach 1:2).
  3. Potem wlej roztwór do pojemnika i włącz ekspres. Dokładnie w ten sam sposób, jakbyś parzył normalnie kawę.
  4. Odczekaj kwadrans i zostaw roztwór przez ten czas w urządzeniu.
  5. Ostatnim krokiem jest wylanie mieszanki z urządzenia. Dokładnie przepłucz urządzenie, ponownie włączając tryb parzenia kawy.
  6. Na samym końcu, za pomocą ciepłej wody i płynu do mycia naczyń, umyj filtr oraz pojemnik.

Zobacz także: Jak zmyć klej błyskawiczny?

Odkamienianie ekspresu do kawy: Za pomocą kwasku cytrynowego

Kwasek cytrynowy jest produktem tanim oraz ekologicznym. Wiele osób czyści ekspres do kawy właśnie nim. Produkt ten świetnie poradzi sobie z kamieniem i nieprzyjemnym zapachem.

  1. Na początku opróżnij oraz wyczyść pojemnik i filtr po kawie.
  2. Później przygotuj potrzebny roztwór. Jak go zrobić? Wymieszaj dokładnie kwasek cytrynowy z wodą (w proporcjach 1:2).
  3. Całą mieszankę wlej do pojemnika i nastaw urządzenie na tryb parzenia kawy. Pozostaw roztwór w ekspresie na 15 minut.
  4. Na końcu wylej mieszankę z ekspresu i dokładnie go wypłucz. Ciepłą wodą oraz płynem do mycia naczyń umyj filtr i pojemnik na kawę. Gotowe!

Regularne odkamienianie pozwoli ci na utrzymanie ekspresu w dobrej kondycji przez wiele lat.

Polecamy: 

Jak często wymieniać gąbkę do naczyń?

Jak wyczyścić zmywarkę octem?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama