Czysta zmywarka i lśniące naczynia: Domowe sposoby

Zmywarka to ogromne ułatwienie w kuchni, pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i cieszyć się idealnie czystymi naczyniami. Po pewnym czasie szklane przedmioty mogą jednak matowieć, a na ich brzegach pojawia się biały osad. Może to oznaczać, że nie dbamy o zmywarkę tak, jak należy. Podpowiadamy, jak czyścić to urządzenie, żeby wydobywał się z niego przyjemny zapach, a naczynia nie traciły swojego blasku. Wystarczy regularnie stosować kilka prostych metod, by zmywarka prawidłowo funkcjonowała przez wiele lat.

Czyszczenie filtrów

Na dnie zmywarki znajdują się filtry, które łatwo wyjąć. Często gromadzą się w nich resztki jedzenia, np. pestki z owoców, a także osady z kamienia. Żeby się ich pozbyć, wystarczy zanurzyć filtry (najlepiej rozłożyć je na części) na 15 minut w misce z wodą i płynem do mycia naczyń. Resztki osadu możemy wyczyścić szczoteczką do zębów. Jeśli na filtrach osadziło się dużo kamienia, trzeba włożyć je do miski z octem na kilka godzin. Filtry powinno się myć raz na tydzień lub dwa, w zależności od tego, jak często używamy zmywarki i jak brudne naczynia do niej wkładamy.

Usuwanie brudu z uszczelek i drzwi

Na uszczelkach gromadzą się osady z tłuszczu i kamienia. Łatwo pozbędziemy się ich za pomocą octu. Wystarczy, że przeczyścimy je szczoteczką do zębów namoczoną w occie. Regularnie powinno się także myć drzwi zmywarki i jej panel – przecierać je wilgotną szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Mycie zmywarki

Raz na miesiąc lub dwa powinniśmy także umyć całą zmywarkę. Nie wkładamy wtedy do niej żadnych naczyń, a na dno urządzenia wlewamy szklankę octu. Zmywarkę nastawiamy na najwyższą temperaturę. Jeśli zmywarka jest czysta, ale wciąż wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, na jej dno należy wysypać szklankę sody oczyszczonej i ustawić tryb mycia w najwyższej temperaturze. Dobrym sposobem na ładny i świeży zapach jest także dodawanie kwasku cytrynowego do każdego zmywania – wystarczy dosypać 2 łyżeczki do pojemnika na tabletkę.

Sposób na lśniące naczynia

Za tworzenie się mlecznego osadu na szklanych naczyniach odpowiedzialna jest twarda woda. Aby się go pozbyć, wystarczy włożyć do zmywarki wszystkie zmatowione i pokryte osadem naczynia, do pojemnika na tabletkę wsypać 2-3 łyżeczki kwasku cytrynowego i włączyć tryb długiego mycia. Dla jeszcze lepszego efektu na półce między szklankami można ułożyć kilka grubszych plasterków cytryny bez pestek. Szklane naczynia staną się błyszczące i pachnące. W ten sam sposób możemy skorzystać z octu. Wystarczy, że na dno zmywarki zapełnionej naczyniami wlejemy szklankę octu i włączymy tryb długiego mycia w wysokiej temperaturze.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama